"Възраждане" иска да бъде създаден Институт по българистика "Св. св. Кирил и Методий 13.04 | 13:00
Целта е да популяризира българския език и култура, каза Костадин Костадинов
От "Възраждане" предлагат да бъде създаден Институт по българистика "Св. св. Кирил и Методий", който да пропагандира българския език, история и култура по света. Предложението е записано в Закона за българския език, който от формацията внасят в пети парламент, разясни лидерът на партията Костадин Костадинов:
"Всяка една от държавите има институти, които пропагандират нейната култура, нейната история, нейния език. Една съседна Сърбия примерно има такъв институт, въобще няма смисъл да говорим за французите и за германците с техния Гьоте-институт, за испанците с института "Сервантес" и каквото още друго се сетите. Всяка една уважаваща себе си държава в Европа има или подобна институция, или нещо, което до някаква степен пропагандира нейната история, култура, език - ние нямаме".
Според Костадинов държавата трябва да подпомага финансово изучаването на български език в чужбина и специалността "българска филология" в чужди университети:
"България до 1989 година подпомагаше развитието на българистиката като клон от славяноведението в почти всички университети, основни водещи университети в Източна и в една голяма част от страните в Западна Европа. Големите водещи, уважаващи себе си научни институции, международни академични общност считаха за престижно да имат катедри по българистика. Всички тези катедри бяха изоставени след 1990 година".
Водещи
-
„Виена Шьонбрун Оркестра“ с трети концерт в София
Австрийските музиканти пристигат с нов празничен репертоар и специална програма, вдъхновена от...
20.11 | 19:15
Най-четени
-
ГЕРБ предлага коледните добавки за пенсионерите, които са под прага на бедност, да бъдат 120 лв
. Това съобщи в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
20.11 | 10:45
-
Служители в администрациите протестират в цялата страна, настояват за ръст на заплатите с 20%
Ирина Ангелова допълва, че ниските доходи ги принуждават постоянно да се лишават и да търсят...
20.11 | 11:45
-
Рецепционисти вече получават до 3000 лева, а хотелските мениджъри – до 120 000 евро годишно
Особено внимание той отделя на нарастващите заплати в бранша, които според него стоят в...
20.11 | 12:45
-
Колко дълго издържат яйцата в хладилника?
По-специално експертът по храните Закари Картрайт обясни колко дълго всъщност издържат яйцата...
20.11 | 11:59