Екимджиев: Не са законни доказателствата, събрани по случая с Джейхан Ибрямов 07.10 | 20:00
Не може да се води наказателно производство срещу депутат и кандидат за такъв, без да му е свален имунитетът и от ЦИК, и от НС, а първите действия срещу него са извършени преди това, смята той

Не са законни доказателствата, събрани по случая с Джейхан Ибрямов, защото не може да се води наказателно производство срещу депутат и кандидат за такъв, без да му е свален имунитетът и от ЦИК, и от НС, а първите действия срещу него са извършени преди това.
Това каза пред БНР адвокат Михаил Екимджиев, основател на Асоциацията за европейска интеграция и защита на човешките права.
"Заради това той нито трябваше да бъде задържан от Софийския градски съд (СГС), нито тези доказателства имат някакъв шанс да издържат в съда", уточни той и посочи, че "тези дела не се правят тези хора да бъдат осъдени, а да бъдат репресирани и тероризирани чрез задържане, безкрайни съдебни процеси, сриване на тяхната репутация, а по този начин да се извиват ръце и да се злоупотребява с институциите".
"С имунитетите правовата държава брани върховната ценност на демократичните общества, а то е представителната парламентарна демокрация. Т.е. не може народните представители и кандидатите за такива да се чувстват застрашени от изнудване, от натиск и от злоупотреба от страна на полиция и разследващи. Затова се прави известен компромис, като правовата държава казва в Конституцията си, че ще поеме риска някои престъпления да останат неразкрити и някои злосторници да не бъдат наказани - в името на една по-висша ценност, каквато е парламентарната демокрация и независимостта на народните представители. Защото, ако един депутат е заплашен от злонамерено предприети срещу него задържане и разследване, той не може да изразява автентичната воля на своите избиратели и на суверена. А това е фундаментът на демократичните държави. И затова компромисът е, че може по изключение да бъде наказателно преследван народен представител само при заварено престъпление, защото само тогава прокуратурата и полицията не могат да манипулират доказателства".
Водещи
-
Financial Times: Еврокомисията иска да въведе 2 евро такса за пратки от трети страни
Целта е справяне с нарастващия обем пратки, повечето от които идват от Китай
20.05 | 20:15
-
Димитър Аврамов: Не криза, а транспортна постановка видяхме в София
"Правителството наля пари от данъците на всички - това е лоша социалистическа практика",...
20.05 | 20:00
-
Как новият фонд за превъоръжаване ще трансформира Европа
„Войната в Украйна ни показа че ни трябват нови оръжейни системи. Авиацията не лети”, смята...
20.05 | 19:20
Най-четени
-
Синдикати: Готови сме отново за стачка в градския транспорт
Синдикатите са против сливането на транспортната система в едно дружество.
20.05 | 09:45
-
Васил Терзиев поиска от Теменужка Петкова да се произнесе до 3 дни за сметосъбирането
Те са предоставени в края на март на Агенцията по обществени поръчки, която е подчинена на...
20.05 | 12:15
-
Киселова: Дори и Радев да сезира КС за референдума, това няма да се отрази на конвергентния доклад
Президентът има право да отправи искане към НС", посочи тя и заяви, че е върнала като...
20.05 | 13:10
-
Задава ли е нова пандемия? Еболата се завърна в Европа
Мъж, пътувал до Африка, даде положителна проба, изолираха го в болница
20.05 | 13:40