Прокуратурата заля Кьовеши с дела 09.01 | 10:29
143 дела са пратени по компетентност към Европейската прокуратура

143 дела от почти всички окръжни прокуратури в страната са пратени по компетентност към Европейската прокуратура, ръководена от Лаура Кьовеши. Това се вижда от справка, предоставена от Върховната касационна прокуратура, след като "Сега" я осъди по Закона за достъп до обществена информация. От справката не става ясно дали е актуална към юни м.г., когато стартира работата на Европейската прокуратура и "Сега" поиска данните, или е за след декември м.г., когато държавното обвинение бе осъдено да предостави информацията.
Справката съдържа номерата на делата и прокуратурата, която е преценила, че са за Кьовеши и й е прехвърлила производствата. Повечето от тях са образувани през 2020 г. и 2021 г. При проверка на произволни дела в портала за електронни услуги на прокуратурата, се вижда, че разследванията имат различно развитие, включително има прекратено, както и такива, които са приключили със споразумение.
Най-много дела към Люксембург е изпратила Софийската градска прокуратура - 36. Следва я спецпрокуратурата - 18, окръжните прокуратури в Благоевград и Пловдив са пратили по 12 дела, тази в Бургас - 9. Има прокуратури, които са прехвърлили на Кьовеши дела, които се броят на пръстите на едната ръка. От Видин и Враца например към европрокуратурата е заминало по едно дело, толкова са пратили и от Смолян и Монтана. Добрич, Разград, Ямбол, Пазарджик и Търговище отчитат по две.
През ноември м.г. европейският главен прокурор Лаура Кьовеши обясни по време на онлайн среща със служебния правосъден министър Иван Демержиев, че докато българската прокуратура е държала монопола да сезира за разследванията си европейската прокуратура, тя е получавала от България "само малки дела". Малко преди това МВР и Агенция "Митници" получиха право да подават към Люксембург казуси, по които е компетентна европейската прокуратура. Демерджиев каза в интервю за "Сега", че вижда "възможност чрез работата си европейската прокуратура да запълни вакуума, който остава бездействието на българската прокуратура".
В ръцете на европейската прокуратура би трябвало вече да са дела за случаи като този за разкритията на ОЛАФ за тежки нарушения при поръчка на българското МВР, с която са купени стотици джипове. Октомври 2020 г. Гражданското сдружение БОЕЦ сезира Кьовеши за факти и обстоятелства около изграждането на газопровода "Турски поток" на българска територия. Преди това и евродепутатът Елена Йончева обяви, че ще иска Кьовеши да провери парите, които отиват за българските пътища, както и как точно се строят те. Служебният министър на културата проф. Велислав Минеков също се закани да прати няколко казуса на Кьовеши - реставрацията на местността Яйлата, "Квадрат 500" и проекта за Ларгото. През август м.г. здравното министерство съобщи, че европрокуратурата поема разследването на китайските маски и респиратори, внесени по време на управлението на Бойко Борисов.
Доротея Дачкова, "Сега"
Водещи
-
Слънцето се събужда: Започва новата ера на бурите в Космоса
През последните месеци учените наблюдават взрив на активност
19.10 | 14:00
-
Проучване: Повечето германците са против задължителната военна служба на лотариен принцип
Едва около една пета от анкетираните смятат, че е правилно да се използва подобна система
19.10 | 13:42
-
Проф. Кантарджиев с прогноза кога ще бъде пикът на грипа
В момента риновирусът е най-активен, обясни професорът
19.10 | 13:00
Най-четени
-
Отбелязваме Деня на българския лекар
Православната църква почита паметта на Свети Иван Рилски Чудотворец – небесния покровител на...
19.10 | 09:30
-
Лидерът на ГЕРБ: Всички казват, че не е хубаво на избори, ама чакат Борисов
На политическите си опонентите той каза: "Няма да им стигне времето дори да поддържат това,...
19.10 | 10:00
-
13 000 ученици и студенти са прекъснали образованието си по финансови причини
Това сочат данни на НСИ
19.10 | 10:40
-
Ива Митева: Наблюдаваме играта „Борба за власт”
Надявам се Трифонов да не остане в този кабинет, заяви тя и прогнозира избори напролет
19.10 | 11:00