Разрешиха задържането на Стоян Мавродиев на територията на ЕС 26.11 | 18:15
Бившият шеф на ББР е обвинен заедно с Румен Гайтански-Вълка и адв. Иван Георгиев за необслужван кредит за 150 млн. лв.

Съдът разреши издаването на Европейска заповед за арест (ЕЗА) на Стоян Мавродиев. Според магистратите има реална опасност подсъдимият да се укрие или да извърши друго престъпление.
Мавродиев е привлечен към наказателна отговорност с постановление от 15 август тази година. Престъплението, в което е обвинен, е тежко по смисъла на Наказателния кодекс и се наказва със затвор от повече от 2 г. Според закона деянието има висока обществена опасност.
Събраните доказателства сочат данни за авторство на бившия шеф на Българската банка за развитие. Магистратите посочват, че той има чисто съдебно минало, но въпреки това не е намерен на адресите, на които живее в България, и се е наложило да го обявят за издирване.
Издадената му ЕЗА подлежи на обжалване от самия обвиняем в 7-дневен срок. След евентуалното му задържане обвиняемият ще бъде представен прeд български съд, където отново ще се обсъжда мярката му за неотклонение.
Мавродиев е обвинен заедно с Румен Гайтански-Вълка и адвокат Иван Георгиев за необслужвания кредит за 150 млн. лв., отпуснат на фирма на Гайтански от ББР. Заемът бе отпуснат през 2019 г., когато начело на ББР бе Стоян Мавродиев. Самият Гайтснски е обвинен като подбудител, а Мавродиев като извършител.
Според разследването Гайтански използвал 46 млн. лв., за да си изплати дивиденти, а над 26 млн. лв. отишли за плащане на задължения на ТЕЦ "Варна". Самият Гайтански прекара почти 2 месеца в ареста, преди да бъде пуснат под гаранция от 250 000 лева, а Георгиев от самото начало е с гаранция от 50 000 лв.
Водещи
-
Томислав Дончев с две новини. Милиарди потичат към България
Милиарди потичат към България, което ще доведе до учеличение на бюджетите по 4 инвестиции –...
17.04 | 17:59
-
Радост за учениците в Поморие: Кметът обяви неучебни дни около Гергьовден
Ученици и учители ще имат повече време за почивка, празнични мигове и семейни събирания и ще...
17.04 | 17:40
-
На първо четене парламентът прие промени в Закона за чужденците в Република България
Със законопроекта се предлага и промяна на Закона за туризма, чрез която ще се създаде правна...
17.04 | 17:00
-
Лена Бориславова: Отвътре ми идва да подкрепя вота на недоверие
"Мисля, че има как да не предадем символно нито едно от двете големи обещания, които сме дали...
17.04 | 16:20
Най-четени
-
Томислав Дончев с две новини. Милиарди потичат към България
Милиарди потичат към България, което ще доведе до учеличение на бюджетите по 4 инвестиции –...
17.04 | 17:59
-
Кирил Петков: Не можем да сме част от мнозинство, управлявано от Пеевски
Депутатите гласуват втория вот на недоверие
17.04 | 11:15
-
На първо четене парламентът прие промени в Закона за чужденците в Република България
Със законопроекта се предлага и промяна на Закона за туризма, чрез която ще се създаде правна...
17.04 | 17:00
-
От "Величие" обмислят нов вот на недоверие след две седмици,
Формацията подкрепя вота на недоверие срещу кабинета на тема корупция, внесен от „Морал,...
17.04 | 10:15