Променят закона - вече всички собственици на имоти в блоковете ще плащат като попове 23.05 | 10:10
Такса вход ще плащат всички собственици, наематели и обитатели в сграда етажна собственост, дори тези, чиито жилища са празни. Предвиждат го промени в Закона за етажната собственост, приети от правителството и внесени за гласуване
Вече стана ясно, че такса вход ще плащат всички собственици, наематели и обитатели в сграда етажна собственост, дори тези, чиито жилища са празни. Предвиждат го промени в Закона за етажната собственост, приети от правителството и внесени за гласуване в парламента, пише Телеграф бг.
В момента има много имоти в жилищни сгради, които са необитаеми. Те са около 10-15 процента от жилищата, чиито собственици живеят, учат или работят в чужбина. Други пък са купени с инвестиционна цел и плащат някакъв процент само при ремонт, промяна в дизайна или инвестиционен проект.
Отпада
От такса вход сега са освободени домакинствата, в чиито жилища не живее никой повече от 30 дни в годината. С промените в закона тази възможност отпада. Собственикът на необитаем имот ще бъде длъжен да плаща сума поне колкото за един обитател.
Ако общото събрание е сметнало, че разходите за асансьор, чистачка, домоуправител, ток и вода за общите части и вноска за ремонти е 12 лева, толкова ще дължи и собственикът, който не обитава жилището.
Една от новите тесли, които се точат с промените в закона е, че обитателите на първия и втория етаж, които в момента не плащат разходите за асансьор, защото не го ползват, също ще внасят парите за лифта, влизащи в определената такса.
Глоба
Всички собственици, наематели и обитатели на имот в сградата етажна собственост трябва да са регистрирани в домовата книга на етажната собственост.
До 15 дни от закупуване, наемане или нанасяне в даден имот собственикът или ползвателят е длъжен да подаде декларация за вписване на своите данни в книгата на етажната собственост. Глобата за неизпълнение на задължението е от 50 до 250 лева или с имуществена санкция от 100 до 500 лева, ако е юридическо лице.
Всяка етажна собственост ще може да открие банкова сметка със специално предназначение за събиране на средства за управление и поддръжка на общите части на етажната собственост.
Чрез нея ще може да се кандидатства за колективни кредити при кандидатстване за различни инвестиционни проекти за енергийна ефективност и по Плана за възстановяване и устойчивост, обясниха от служебното правителство.
Промените в закона вменяват право на домоуправителя или на председателя на управителния съвет на етажната собственост да се разпорежда с финансовия ресурс в общата сметка. Това обаче ще бъде възможно след решение на общото събрание.
Водещи
-
Пребиха възрастен мъж след спор за паркомясто
74-годишен мъж от Монтана е с две счупени ребра
14.12 | 18:00
-
Владислав Панев: ДБ самостоятелно няма да влезе в коалиция с ГЕРБ
Според него прокуратурата се ползва като бухалка
14.12 | 17:40
-
Близкият до Асен Василев експерт от МФ се сдоби с три обвинения
Лъчезар Ставрев е давал разпореждания на Петя Банкова да назначава и преназначава служители в...
14.12 | 17:20
-
Срещу 25 000 лв. гаранция: Освободиха мъжете, замесени в схема за фиктивни сделки с гориво
Двамата обвиняеми съдействали на разследването
14.12 | 17:00
Най-четени
-
Борисов: Бюджетът е продукт на колективната безотговорност 4 години, умело водена от Асен Василев
Той защити Лена Бориславова
14.12 | 11:00
-
ПП излиза на протест заради арестувания сътрудник на Асен Василев
Според Кирил Петков това е опит да се уязви партията
14.12 | 10:00
-
Мартин Кънев е големият победител в “Игри на волята” 6
Той триумфира в битка срещу инженера Гешев и най-доверения си човек в предаването Добрин
14.12 | 09:46