Критично ниско e нивото на р. Дунав край Лом 05.10 | 11:40
Какви ще са последствията и задава ли се водна криза?
Това лято река Дунав в българския участък достигна критично ниски нива. Заради маловодието край Лом, в коритото са се образували острови, а водата се е отдръпнала далеч от защитните диги. Само последната седмица нивото при Лом е спаднало с над от половин метър.
Тони Йорданов е от Лом и следи нивото на реката почти всеки ден.
"Тук съм, стига да не съм на работа. Нивото е доста по-ниско, даже началото на юни беше доста по-ниско, но като няма дъждове така ще е. От година на година все по-зле става", казва той.
Ниските води се отразяват и на риболова, разказват ломските рибари.
"Има най-вече дребна риба, уклей. Обаче времето и нивото на водата не е постоянно. Сега идва водата, а след един два дни спада. Това абсолютно влияе", разказва Емил Миланов.
Заради плитчините на реката, корабоплаването от месец юли е затруднено, а фериботът край Оряхово спрял за няколко седмици.
"Характерното тази година е, че много рано настъпиха ниските води на река Дунав, още през месец юли. Така че от месец юли сме в условията на ниско корабоплавателно ниво, а това води до по-малкото натоварване на корабите, които се съобразяват с измерени плитчини по реката и разбира се намаляване на ефективността от превозите", разкрива инж. Тони Тодоров - директор "Речен надзор".
При Лом нивото на река Дунав това лято е паднало под 50 сантиметра над морското равнище. През последната седмица се наблюдава леко покачване, но прогнозата е за ново понижаване.
"Следващите десетина дни очакваме бавно понижаване. Това няма да доведе до драстично влошаване на обстановката, но все пак тенденцията е надолу. Опасност за хората няма, но всичко е свързано най-вероятно с климата", допълни инж. Тони Тодоров.
Местните си спомнят и 23 април 2006 година, когато реката е достигнала 978 сантиметра над морското равнище. А това лято вместо вода, в коритото на реката има гора.
Водещи
-
Хампарцумян: Ленин е предупредил, че държава, в която полицаите взимат повече от учителите, е полицейска
Външните банки ще ни дадат кредит, но един ден купонът ще свърши и идва сметката, може да се...
18.11 | 21:00
-
За всеки трети проверен воден обект по Черноморието има нарушения
Най-засегнати са Св. Влас, Елените, Лозенец, Царево, Слънчев бряг и Варна
18.11 | 20:30
-
Алибегов: Ще обжалваме новите такси на Столична община
По думите му бюджетът, разглеждан в парламентарните комисии, предвижда редица утежнения за...
18.11 | 20:16
Най-четени
-
Предупреждение за ураганен вятър в Царево
Бурният вятър през нощта събори дърво и временно затвори пътя между селата Ясна поляна и Ново...
18.11 | 09:30