По-малко гъски са стигнали тази зима Добруджа 12.01 | 20:12
Намалението на птиците се дължи на климатичните условия

По-малко гъски тази година са стигнали приморска Добруджа в сравнение с миналите години.
По първоначални данни в Шабленското и в Дуранкулашкото езеро зимуват между 80 и 90 хиляди водоплаващи птици, сред които има 6 хиляди от защитения вид червеногуши гъски. През миналата година, по време на среднозимното преброяване, орнитолозите са наблюдавали в същия район около 30 хиляди червеногуши гъски.
По-точна информация в БДЗП ще имат след като мине тазгодишното среднозимно преброяване на птиците.
Орнитолозите обаче не очакват голяма промяна през последните дни. Намалението на броя на птиците експертите отдават на промените в климатичните условия.
Поради меката зима през декември е имало много червеногуши гъски, които останали в Калмикия, Русия, където обикновено те спират само за кратко и продължават към Украйна, Румъния и България за зимуване, обясни Николай Петков от БДЗП, цитиран от БТА.
Птиците останали там до декември и станали жертва на ледения дъжд около Нова година.
От този леден дъжд между няколкостотин и хиляда гъски са загинали от измръзване. Местни ловци са ги намерили из полетата, някои от тях с по пет сантиметра лед по гърба.
Друга част от птиците, които не са измръзнали, по всяка вероятност са загинали от глад и изтощение, защото растителността навсякъде е била обледенена.
Водещи
-
Русия продължава с ударите: Жертви и разрушения в няколко области
В граничещия с Русия регион дрон е причинил смъртта на трима цивилни - осемгодишно дете, мъж и...
24.06 | 15:59
-
Костадинов иска оставката на кабинета заради доклада за напредъка на РСМ
Според лидера на „Възраждане“ единствено групата в ЕП, създадена от неговата партия е...
24.06 | 15:45
-
Внимание, горещо: Жълт код за опасни горещини КАРТА
Максималните температури ще бъдат между 32° и 37°, в София - около 32°.
24.06 | 15:30
-
Ниското ниво на водата в езерото на резервата "Сребърна" застрашава част от редките животински и растителни видове
Езерото към резервата "Сребърна" се захранва по естествен път от река Дунав.
24.06 | 15:00
Най-четени
-
Терзиев: Има прекалено много коли в София, няма как лесно да се реши проблемът с трафика и с паркирането
Нека да гледаме всички елементи на услугата на градския транспорт за години напред и да дадем...
24.06 | 11:15
-
Синдикатите се противопоставят на частните железопътни превозвачи
Бизнесът вижда възможност за подобрение
24.06 | 11:45
-
Пети ден продължава акцията по издирване голямата дива котка в "Шуменското плато"
Призовават се хората, които забележат опасното животно да сигнализират на телефон 112 - без да...
24.06 | 10:30
-
Българин в Катар за атаката на Иран: Гледахме нещо като шоу. Всичко беше много координирано и прецизно
Това разказа в предаването „Тази сутрин“ българинът Людмил Димитров, който живее в Катар.
24.06 | 10:13