Амстердам и Анкара започнаха да затоплят отношенията 20.07 | 17:21
Двете столици възобновиха прекъснатите си дипломатически отношения

Правителството в Холандия изпрати писмо в Анкара, а днес в телефонен разговор двамата външни министри се договориха за нормализиране на отношенията, предаде БГНЕС. Турският министър на външните работи Мевлют Чавушоглу разпространи изявление до медиите, в което посочи, че на 11 юли по време на лидерската среща на НАТО в Брюксел е разговарял с холандския си колега Стеф Блок, с когото са обсъдили взаимна загриженост около събитията от март 2017 г. Двамата се обединили около идеята за продължаване и разширяване на сътрудничеството в борбата срещу тероризма, проблема с мигрантите, икономиката и редица още теми, касаещи стратегическото партньорство между двете страни.
Първата стъпка към помиряването е направена от холандския външен министър с писмо до Чавушоглу, който от своя страна е позвънил по телефона на колегата си. В този разговор са постигнали съгласието да бъдат нормализирани дипломатическите отношения между двете страни. В най-кратки срокове ще има нови посланици в Анкара и Хага. Освен това през втората половина на 2018 г. холандска делегация, водена от външния министър, ще пристигне на официално посещение в Турция. Чавушоглу изрази задоволството си в пряко включване по канал NTV и подчерта, че от особена важност е положението на турските граждани в Холандия. Той каза, че все още няма яснота кой ще бъде новият посланик на Турция в Хага, а и президентът Реджеп Ердоган трябва да го посочи и назначи.
Отношенията между двете държави се влошиха през март 2017 г., след отказа на Холандия да допусне Чавушоглу в Ротердам. Тогава той бе планирал участие в митинг с цел агитация на холандските турци за конституционните поправки, които после бяха подкрепени с референдума през април. Освен това холандската полиция блокира пътя на автомобила на турската министърка по семейните въпроси Фатма Бетюл Саян Кая, а после властите я обявиха за "персона нон грата" и я изгониха от страната. Тогава президентът Ердоган заяви, че ще отговори с конкретни мерки. През март 2017 г. турското външно министерство обяви за нежелателно връщането на посланика на Холандия обратно в Турция след отпуска му. През февруари 2018 г. холандското външно министерство официално отзова посланика си в Анкара.
Водещи
-
Красимир Вълчев: Не предлагаме задължителен час по религия, а възпитание в добро
По думите му до 8 май да бъде публикувана концепцията на алтернативната програма.
24.04 | 16:15
-
Кошмарът в Турция продължава, стотици ранени
Властите потвърдиха, че няма жертви или сериозни разрушения
24.04 | 15:33
-
Хампарцумян коментира влизането в еврозоната и дали приемането на еврото ще повлияе на потребителската кошница
Ако се върнем с 50 години, съвсем ще ни се замаят главите, нали така?
24.04 | 15:15
-
КЗП публикува съвети във връзка с планирането на летните почивки, скоро пуска мобилно приложение за подаване на сигнали
Какво да следим при резервации:
24.04 | 14:45
Най-четени
-
Костадин Костадинов: Толкова е жалко и унизително, че няма накъде повече
Председателят на "Възраждане" направи паралел между сегашното медийно отразяване
24.04 | 10:30
-
На 87 години почина легендарната журналистка на БНТ Даниела Кънева
През 2020 г. президентът Румен Радев я удостои с Почетния знак на държавния глава за нейния...
24.04 | 10:00
-
До 500 лева глоба грози закъснелите с данъчните декларации
Сериозни санкции за закъснение
24.04 | 09:30
-
Денят на "синовете на гърма" – какво знаем за Светли четвъртък
Народни обичаи и вярвания
24.04 | 09:15