Анкара смекчава позицията си по отношение на Асад 20.08 | 17:12
Не го харесваме, но той е една от действащите страни във войната, казва Бинали Йълдъръм
"Турция иска да играе по-активна роля в сирийската криза през следващите шест месеца, тъй като тази кървава баня трябва да спре, а президентът Башар Асад е едно от действащите днес лица”. Това заяви турският премиер Бинали Йълдъръм. Той добави и че бебетата, децата, невинните не трябва да умират. Тази е причината, поради която Турция ще е по-активна, за да попречи на още по-голямо влошаване на ситуацията през следващата половин година, отбелязва още той.
Напоследък страната се сдобри с Русия и разшири обмена с Иран – две страни, които активно подкрепят сирийския президент Башар Асад, за чието отстраняване до неотдавна Анкара настояваше, припомня БГНЕС. "Независимо дали ни харесва или не, Асад днес е едно от действащите лица във войната в тази страна”, добави Йълдъръм.
Според него нов момент в кризата са сирийските бомбардировки срещу кюрдите в Хасака. Дамаск разбра, че кюрдите се превръщат в заплаха и за Сирия, изтъкна той по повод ударите, нанесени от сирийската авиация по Хасака срещу кюрдските сили, които са неприятел на Анкара. "Сирийският режим разбра, че структурата, която кюрдите се опитват да сформират в северната част на страната, започва да се превръща в заплаха и за самата Сирия”, допълни турският премиер по повод стремежа кюрдските бойци да свържат районите под техен контрол с тези от другата страна на границата. Той отбеляза, че ВВС на Асад извършиха през последните дни удари срещу районите, контролирани от кюрдите в Хасака, град, две трети от който, те държат. Останалата една трета е под контрола на режима в Дамаск.
За пръв път от началото на конфликта през 2011 г. сирийската армия атакува кюрдски позиции. Този обрат накара САЩ да се намесят за пръв път пряко срещу сирийския режим, за да защитят специалните си сили, които играят роля на съветници при кюрдските бойци.
"Съединените щати са наш стратегически партньор, а не наш враг”, отбеляза още Йълдъръм в опит да загърби напрежението между двете страни в момент, когато Анкара иска от Вашингтон екстрадирането на ислямския проповедник Фетхуллах Гюлен. "Може да има върхове и спадове, но ние трябва да отстраним онова, което влошава нашите отношения”, каза той, намеквайки за проповедника, който според Анкара е организирал провалилия се военен преврат на 15 юни.
Водещи
-
МС отпусна коледни добавки към пенсиите
По 120 лева допълнително за декември ще получат най-бедните около 536 хиляди възрастни хора
26.11 | 14:20
-
Какво е известно за разследването, свързано с "Исторически парк"
И в този момент агенти на Антикорупционната комисия, заедно с екипи на жандармерията и...
26.11 | 14:10
-
Ивелин Михайлов: Няма да подам оставка като депутат!
"Тук няма финансова пирамида", категоричен е лидерът на "Величие", който коментира...
26.11 | 14:00
-
ЕК е дала предложение за финансирането на Украйна чрез блокираните руски активи
Фон дер Лайен: Мисленето на Русия не се е променило от времето на Ялта
26.11 | 13:45
Най-четени
-
Костадинов: Проблемът е един и той е, че в бюджета няма пари
„Пари в бюджета няма, наистина няма. Да не говорим, че начинът, по който подхождат към...
26.11 | 11:15
-
Борисов: Протестите са хубаво нещо, това е демокрация
Председателят на ПП Асен Василев обяви, че днес протестът ще бъде мирен, но ще се блокира...
26.11 | 09:59
-
Митрофанова: Правителството на България води все по-русофобска политика
Руската страна ще защитава всички нарушения на правата си в международни съдилища
26.11 | 12:00
-
Кабинетът гласува коледните добавки на пенсионерите
Финансова подкрепа за възрастните хора
26.11 | 09:15