Белград: Стабилни Балкани няма, ако със САЩ сме на различни позиции 01.12 | 13:33
Брюксел, а не Вашингтон, е и ще бъде посредник в преговорите ни с Косово, казва Ивица Дачич

Няма да има стабилност на Балканите, ако САЩ не намерят минимален общ интерес със Сърбия, заяви сръбският външен министър Ивица Дачич пред държавната телевизия RTS. В изявление, направено след срещата на външните министри от Западните Балкани със съветника по национална сигурност на Белия дом Хърбърт Макмастер във Вашингтон, Дачич подчерта, че "САЩ имат някаква своя политика и тях ги интересува руската политика на Балканите", предаде БГНЕС.
Сръбското министерство на външните работи снощи съобщи, че целта на срещата е "САЩ да покажат, че искат стабилност и напредък на всички в региона", като са отбелязали "готовност за засилване на сътрудничеството". Говорейки за доклада на Атлантическия съвет за новата американска стратегия за Балканите, първият дипломат на Белград подчерта, че във формален смисъл това не е документ на американската администрация, а на неправителствена организация. В документа, който бе публикуван вчера, обаче бе отбелязано, че САЩ трябва да засили военното си присъствие на Балканите с изпращане на войници в Косово, както и да постигне помирение между Белград и Прищина.
Във връзка с възможността за промяна на формата на преговорите между Белград и Прищина с включване и на САЩ в диалога, той заяви, че ЕС е прехвърлил преговорния процес в Брюксел, а не в Сърбия. "Общото събрание на ООН прие такава резолюция и този формат не може да бъде променен”, посочи Ивица Дачич. Той каза също, че досега никой официално не е представил предложение за промяна на формата и че има противоречиви мнения по въпроса между ЕС и САЩ. "Но сега нека не разказваме истории. САЩ винаги са били малко зад кулисите по време на този диалог”, заяви министърът.
Водещи
-
Незаконният ловен хотел на Румен Гайтански - Вълка на яз. Искър вече е съборен
За това съобщи кметът на София Васил Терзиев
05.08 | 13:30
-
Радев: Много е рано да говорим за президентски избори
Президентът участва в потапянето на бившия риболовен кораб "Чавдар" край Созопол, който ще се...
05.08 | 13:20
-
250 - 300 лв. струва пренастройката на един касов апарат
Бизнесът има отсрочка до края на октомври да пренастрои касовите си апарати и софтуерите на...
05.08 | 13:10
Най-четени
-
27 г. от смъртта на Тодор Живков
Стилизиран венец с цветовете на руското знаме е положен на гроба на диктатора Тодор Живков
05.08 | 09:00
-
Над Западна България и днес ще вали, утре също ще бъде дъждовно
След 2 часа лятото леко ще започне да се връща в София. Следобед отново обаче ще завали.
05.08 | 10:45
-
Кога пациентът заплаща за преглед в Спешната помощ?
Ако се налага хоспитализация, лечението на здравноосигуреното лице се заплаща по съответната...
05.08 | 08:59
-
Честваме паметта на светия мъченик Евсигний
На този ден се отбелязва и предпразненството на Преображение Господне, което честваме утре.
05.08 | 11:00