Брюксел вдига мерника на Букурещ 01.02 | 10:30
Заради спорната съдебна реформа Румъния може да не влезе с България в Шенген

Брюксел вдига мерника на Букурещ. Присъединяването на Румъния към Шенген и отпадането на механизма за наблюдение може да се окажат под въпрос. Причината за това са спорни закони в съдебната система, които страната се готви да приеме, предаде Нова телевизия. Предупреждението дойде от председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер след среща в Брюксел с президента на Румъния Клаус Йоханис.
Притеснението на Еврокомисията е, че приетите от парламента текстове ще повлияят на независимостта на румънските съдилища. За да влязат в сила промените, трябва да бъдат одобрени и от държавния глава на северната ни съседка. Той обаче заяви, че е твърдо решен да следва европейските стандарти.
Въпросните текстове не се приемат и от обществото. През последния месец те неколкократно изкараха стотици хиляди румънци на протести. Демонстрации се проведоха в редица големи градове. Най-големите бяха в Букурещ, като в един от последните се включиха над 50 000 души.
Водещи
-
Слънчев и топъл понеделник в цялата страна
Максималните температури ще бъдат между 27° и 32°, за София - около 27°
02.06 | 08:00
-
И адвокатите започват ефективен протест, искат по-високи заплати
Те ще бойкотират съдилищата
01.06 | 17:20
Най-четени
-
Слънчев и топъл понеделник в цялата страна
Максималните температури ще бъдат между 27° и 32°, за София - около 27°
02.06 | 08:00
-
Диляна Гайтанджиева: Твърденията на Грозев са клевети и манипулации, ще заведа дела
Това написа тя във фейсбук профила си след обвинениятана Христо Грозев, че е работила за ГРУ
01.06 | 11:00
-
Страхил Ангелов: Лицемерието и обидите изкараха хората, еврото преля чашата
Изходът е оставка на правителството, избори и референдум, смята той
01.06 | 17:00