Брюксел пак ни хока и заплашва заради бежанските квоти 12.04 | 19:46
Само 9 държави в ЕС отказват да изпълнят ангажимента си, всичките са от Балканите или Източна Европа

България, Хърватия и Словакия приемат твърде малко мигранти. Това заяви днес Европейската комисия при представянето на пореден доклад за изпълнението на квотите за разселване. В него се посочва, че България, Кипър, Гърция, Хърватия, Малта, Полша, Румъния, Словакия и Словения все още не са приели нито един бежанец по споразумението с Турция.
Комисията отново предупреждава, че ако държавите не увеличат скоро броя на разселванията на бежанци, няма да се поколебае да използва правомощията си и да им наложи санкции. ЕК отбелязва, че правното задължение за разселванията не отпада след септември, когато е крайният срок.
ЕК: България изпълнява плана само 3%
От документа става ясно, че досега нашата страна е приела от Гърция само 29 кандидати за убежище при подадени 310 молби при поет ангажимен да приемем 831 кандидати. Изпълнението на гръцката квота за мигранти от наша страна е само 3%, подчертава Брюксел.
Още по-лошо е изпълнението ни по мигрантската квота от Италия, която сме изпълнили 0%. Досега от Ботуша у нас не е прехвърлен нито един мигрант, при 140 подадени молби и при заявка от България да приеме 471 души.
Общо за ЕС се отчита напредък в изпълнението на квотите, но ЕК призовава за повече усилия. Досега в ЕС са били разселени близо 32 000 мигранти. В Гърция преместването си очакват 14 000 кандидати, а в Италия - около 3500, сочат данните.
Комисията отбелязва, че за да бъдат изпълнени квотите до края на септември, необходимо е от Гърция да бъдат премествани поне 3000 души месечно, а от Италия - поне по 1500 души на месец.
Брюксел иска месечни планове от държавите за разселване
ЕК настоява държавите в ЕС да имат месечни планове за разселване, да увеличат възможностите си за обработване на молбите и да съкратят времето за отговор по тях. Препоръчва се държавите да избягват прекалено ограничаващите предпочитания към кандидатите.
В доклада се казва, че докато Люксембург и Португалия отбелязват траен напредък по изпълнението на квотите, то България, Хърватия и Словакия извършват много малко премествания. Унгария и Полша все още отказват да участват в схемите. До този момент само Малта и Финландия са на път да изпълнят задълженията си в срок.
Досега 4618 сирийски бежанци са получили възможност за безопасно и законно влизане в ЕС по силата на споразумението с Турция. Кипър, Дания, Унгария, Малта, Полша и Словакия не са приели до днес нито един сириец по това споразумение.
Водещи
-
Българската православна църква почита паметта на света великомъченица Неделя,
Народни традиции
07.07 | 09:15
-
Предупредителни кодове за опасни жеги в цялата страна
В голяма част от България се очаква температурите да преминат 40 градуса
07.07 | 08:00
-
Костадинов: Когато "Възраждане" получи властта, ще извади България от еврозоната
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли, увери той
06.07 | 18:00
Най-четени
-
Предупредителни кодове за опасни жеги в цялата страна
В голяма част от България се очаква температурите да преминат 40 градуса
07.07 | 08:00
-
Напусналият ПП Димитър Шалъфов описа поетапно корупциония скандал
Преди дни общинският съветник заедно с още трима свои колеги обвиниха партията в корупционни...
06.07 | 10:00
-
Рая Назарян: Опозицията се превърна във фабрика за неуспешни вотове
Това правителство преследва много упорито всички заложени цели, заяви тя
06.07 | 13:20