Брюксел се готви да ореже правата на Полша в ЕС 15.12 | 10:07
ЕК смята, че реформите в страната ще подкопаят независимостта на съда

Брюксел се готви да ореже правата на Варшава в ЕС. Европейската комисия (ЕК) се готви да приложи член 7 от Договора за ЕС по отношение на Полша. Което в крайна сметка може да доведе до лишаване от право на глас на страната в Съвета на ЕС, предаде БГНЕС.
Както съобщава "Зюдойче цайтунг", позовавайки се на свои източници, това е свързано с конфликт около полската съдебна реформа. Опасенията са, че промените, даващи правото на парламента и президента са сменят съдии, ще подкопаят правовата държава. Според изданието, Европейската комисия заплашва да задейства процедурата следващата седмица, ако новият министър-председател на Полша Матеуш Воравецки не направи отстъпки и не приеме препоръките на Европейската комисия.
Варшава едва ли се опасява, че може да загуби правото си на глас в Съвета на ЕС, тъй като такова решение се взема с единодушие от всички страни-членки, с изключение на самата Полша. По-рано Унгария даде да се разбере, че ще наложи вето на такова решение.
Водещи
-
Теменужка Петкова: Елиминираме ефекта на правителствата на модела „Радев“
Елиминираме ефекта на правителствата на модела „Радев”. Това каза финансовият министър...
25.04 | 14:00
-
През 2024 г. линията на бедност общо за страната e 763.83 лв. средномесечно на лице от домакинство
1 401.3 хил. лица, или 21.7% от населението на страната, са получавали точно такава сума.
25.04 | 13:00
-
Радев: Няма 100 дни кабинет „Желязков”, а ново начало на модела „Борисов”
Според него има министри, които искат да работят, но нямат и няма да имат свободата да го...
25.04 | 12:34
Най-четени
-
Доверието в кабинета пада?
Съдбата на този кабинет ще бъде решена от потенциални противоречия вътре в управляващата...
25.04 | 10:59
-
Задава се нова порция от пролетни празници и почивни дни
Отново има възможност за комбинации, които да удължат почивката за всички.
25.04 | 09:45
-
Кой празнува имен ден
Тя се нарича още и Нова неделя, защото с нея започва цикълът от недели, които споменават...
25.04 | 09:30