Българи и поляци – най-върлите оптимисти за Евросъюза 08.06 | 11:42

Болшинството европейци обвиняват Брюксел за проблемите с бежанците и икономическата нестабилност

От iNews.bg

Все повече европейци проявяват скептицизъм към Европейския съюз и изказват негативно отношение към Брюксел. Това се дължи предимно на мигрантската криза, както и на икономическите проблеми, предизвикани още през 2008 г. от икономическия и финансов срив. Според резултатите от проведено наскоро изследване на общественото мнение от американския институт Pew Research Center, съвсем малко над половината граждани на ЕС се отнасят с доверие към него – 51%. В същото време 47 на сто са негативно настроени към Общността. А паралелно с това средно 42% от хората смятат, че собствената им държава трябва да има по-голяма независимост от Брюксел спрямо тази в момента.

Изследването показва също и че най-големите еврооптимисти са българите и поляците, като ние сме на второ място. Според 72% от гражданите на Полша страната им твърдо трябва да остане член на ЕС, да спазва и да се съобразява с всички правила и разпореждания, които идват от европейските институции. У нас пък това мнение споделя 62% от населението. Освен нас и поляците, пълно доверие на ЕС има над половината население единствено в Шотландия – 53%, предаде "РИА Новости”. Във всички останали държави-членки под половината общество е изцяло оптимистично настроено към ЕС.

От обратната страна на таблицата пък са гърците, французите, бтиранците и испанците. Едва ли е изненада за някого, че хората в югозападната ни съседка са най-негативно настроени към Брюксел. Едва 27 на сто от гражданите на Гърция подкрепят политиката на ЕС и смятат, че Атина трябва да се съобразява с нея. Сред французите положително настроени към европейските институции са 38%, при гражданите на Великобритания този процент е 44, а в Испания еврооптимистите са 47% от населението.

Основните причини за недоверието към Евросъюза са проблемите с бежанците и икономическите несгоди. Най-голяма част от анкетираните казват, че Брюксел изобщо не се справя с предизвикателствата, породени от мигрантската вълна, заляла Европа. Също така болшинството от гражданите на ЕС не одобрявяват и централизираната политика по отношение на преодоляването на последствията от икономическата криза.

Водещи

Най-четени