Българските следи в атентата срещу папа Йоан Павел II били по-дълбоки 30.10 | 21:57
Полски историци твърдят: „Агджа не беше сам!“

Няма никакво съмнение, че в покушението срещу Папа Йоан Павел II през 1981 година са били замесени българските тайни служби, твърдят авторите на книга "Агджа не беше сам" от Института за национална памет в Полша.
Продължилото с години разследване, според института, не е оценило до голяма степен ролята на българските тайни служби и изследователите твърдят, че тя е по-важна, отколкото се предполага.
Полските изследователи смятат, че турчинът Мехмет Али Агджа, който бе главно действащо лице в атентата срещу папата, е бил част от престъпна група, в която влизали членове на турския престъпен елит и българските власти.
Разбира се, това е само една от многото версии, в които българската страна е замесена. Самият Али Агджа няколко пъти променя показанията си. През 2013 година в нова автобиография той заяви, че покойният върховен духовен водач на Иран – аятолах Рухола Хомейни, лично му е поръчал да убие главата на римокатолическата църква.
В книгата, озаглавена "Те ми обещаха рай" и публикувана в Италия, Агджа пише, че е бил обучен в Иран и че Хомейни го е накарал да убие Йоан Павел II в името на Аллах.
Турчинът Агджа стреля по папата и го рани на 13 май 1981 г. на площада "Свети Петър" в Рим.
Минути след нападението той заяви, че е действал сам, но по-късно каза, че България и съветският КГБ стоят зад заговора за убийство.
След време и тази версия бе отречена. За атентата бе обвинен и българинът Сергей Антонов, който бе освободен поради липса на доказателства. Самият папа Йоан Павел II приживе даде да се разбере, че не вярва в българската следа покушението срещу него.
Водещи
-
Жеги до 42°C връхлитат страната в края на юни
Задава се продължителен жежък период със засуха
15.06 | 18:00
-
България поема председателството на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа
Президентът Румен Радев ще участва в Срещата на върха на ПСЮЕ
15.06 | 17:40
-
Голям военен парад във Вашингтон съвпадна с рождения ден на Тръмп
Амерканският президент вчера стана на 79 г.
15.06 | 17:20
-
Драгомир Стойнев: Ако има нов тип бежанска вълна, държавата трябва да е подготвена
Нужни много ясни анализи как този конфликт ще се отрази върху икономиката на България, върху...
15.06 | 17:00
Най-четени
-
Борисов с остри критики към президента Радев
Лидерът на ГЕРБ остро нападна и ПП, че обикаляли по европейски държави да молят България да не...
15.06 | 11:20
-
Тръгнаха сезонните влакове от София до Бургас и Варна
Ето колко струват билетите и какво е разписанието им
15.06 | 10:00
-
Станков: Всички големи фондове с готовност за изгодно финансиране на българската енергетика
Министърът на енергетика подчерта, че по отношение на енергетиката трябва да се гледа 20...
15.06 | 16:00