Великобритания и Франция планират военна намеса в Украйна под прикритието на мироопазваща мисия 27.03 | 15:39
Според Мария Захарова Лондон разбира опасността от предложената инициатива

Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова заяви на редовна пресконференция днес, че Великобритания и Франция планират "военна намеса в Украйна" под прикритието на мироопазваща мисия, предадоха "Ройтерс" и ТАСС.
"Искам още веднъж да обърна внимание на факта, че Русия е категорично против подобен сценарий, който може да доведе до пряк сблъсък между Русия и НАТО", заяви тя, коментирайки инициативата на някои европейски страни да изпратят военни в Украйна като мироопазващи сили на "коалицията на желаещите".
Според нея Лондон разбира опасността от предложената инициатива за изпращане на мироопазващи сили в Украйна и затова "страхливо подхвърля" идеята "за обезличаване" на военната униформа на евентуалния западен контингент в страната, което предполага отказ от използването на отличителни знаци.
"Разбираме защо го правят. Искат да провокират Европа да влезе в кървав сблъсък с Русия. "Напомням, че Лондон излезе навремето от Европейския съюз. А сега златната мечта, след като преобърнаха икономиката на Европейския съюз, е да тласнат и целия европейски континент към разруха", заяви говорителката на руското външно министерство.
Бъдещето на Украйна е във фокуса на срещата на върха в Париж, инициирана от Франция и Великобритания. Представители на така наречената "коалиция на желаещите” ще обсъдят военната помощ и сигурността на Украйна. Във френската столица е и българският премиер Росен Желязков.
В сряда украинският президент Володимир Зеленски се срещна с френския си колега. Резултатът от разговорите – Франция ще осигури допълнително 2 млрд. евро помощ за Киев. "Да се надяваме и да вярваме, че САЩ имат достатъчно сила, за да притиснат Путин за безусловно прекратяване на огъня. Също така обсъдихме спиране на всякакви удари по цивилна инфраструктура. Изглежда, че нашите американски партньори ни подкрепят, но не получиха подкрепа за това от Русия", обясни Зеленски.
Водещи
-
Акушерките са добрите орисници на новия живот
Отново отбелязваме Международния ден на акушерката и засвидетелстваме уважение и благодарност
05.05 | 16:59
-
Заради влошеното здраве на Рамзан Кадиров спешно се търси негов наследник
Според данни на вестника най-вероятният наследник на Рамзан Кадиров е в момента 7-годишният му...
05.05 | 16:45
-
Сериозен проблем с обилни дъждове в части от страната
На 6 май ще преобладава слънчево време. Минималните температури ще бъдат между 10° и 15°, в...
05.05 | 16:30
-
Черешите на Женския пазар в София значително по-евтини отколкото в страната
На фона на рекордните 50-60 лева в страната, столичният пазар предлага по-достъпни цени
05.05 | 16:15
Най-четени
-
"Възраждане" внася трето предложение за референдум за лева
След дискусията ще последват протести като форма на натиск срещу правителството, обяви...
05.05 | 10:15
-
10371 българи, които се осигуряват задължително за втора пенсия, са се отказали от нея
НАП води електронен регистър на тези хора, както и на възобновилите участието си в УПФ.
05.05 | 10:45
-
Съществуват три вида пушачи, 50% не искат да откажат цигарите
Норвежкият институт за обществено здраве идентифицира три типа никотинови потребители, които...
05.05 | 11:00