Войната е полезна за здравето ви, казват руски психолози на наборниците 12.07 | 12:30
Мария Лебедева, психолог от Кировска област на Русия, се обяви против "идиотския термин посттравматично стресово разстройство", като каза, че "това няма да засегне всички".
Животът на много руски войници в Украйна се състои от безкрайни месеци, прекарани в гъмжащи от гризачи окопи, под обстрел, заобиколени от трупове на колеги военнослужещи. Степента на оцеляване е ниска и всеки пети ветеран от войната страда от проблеми с психичното здраве, според руското министерство на отбраната.
И все пак, тъй като Кремъл се стреми да вербува все повече и повече мъже за фронта, обсъждането на разрастването на посттравматичното стресово разстройство (ПТСР) е все по-неприятно. Вместо това руските психолози са започнали да използват термина "посттравматичен растеж", за да обозначат това, което според тях са положителните ефекти от боевете в Украйна, според доклад на Lyudi Baikala (Хората на Байкал), забранен антивоенен уебсайт в Сибир.
"Войната не само травмира хората – тя също ги лекува", каза Василий Ланговой, психолог, пред Люди Байкала. Бойният опит в Украйна, каза той, може да доведе до "положителни промени в личността" сред войниците, което води до повишена решителност, по-добро представяне на работното място и повишено сексуално желание за техните съпруги.
Татяна Уривчикова, психолог от Москва, призна, че битката е била стресираща, но подчерта това, което тя нарече "емоционални ползи" от битката в редиците на руските нахлуващи сили. "Стресът може да накара човек или да се разпадне, или да стане здрав като стомана", каза тя. "И никога не знаем кой ще бъде. Но много съпруги на войници ми казаха, че съпрузите им се върнали от фронта по-героични и по-отговорни и започнали да показват най-добрите си мъжки качества."
Мария Лебедева, психолог от Кировска област на Русия, се обяви против "идиотския термин посттравматично стресово разстройство", като каза, че "това няма да засегне всички".
Някои от психолозите драматично промениха мненията си относно състоянието, насърчавайки подозренията, че са били подложени на натиск от властите да насърчават провоенни гледни точки. През 2019 г. Михаил Решетников, ветеран от войната на Съветския съюз в Афганистан, който сега е психолог в Санкт Петербург, даде интервюта за медиите за трудностите, пред които са изправени войниците при адаптирането към цивилния живот след битка. Миналата година обаче той каза на депутатите, че "истерията" около посттравматичния стрес трябва да бъде "развенчана" и че само 32 на всеки 1000 войници ще страдат от нея. Не е ясно откъде е взел цифрите.
Фьодор Конков, руски клиничен психолог, който е живял в Съединените щати от много години, определи термина "посттравматичен растеж" като пропаганда. "Руските психолози сега са длъжни да кажат, че няма да има голям брой военни с посттравматично разстройство. Не бива да всяват паника, колкото и да противоречи на световния опит. Няма да се изненадам, ако клиницистите твърдят, че за руснаците войната е само от полза и води до нечувано досега лично израстване."
Друг лекар в Сибир каза, че сега в Русия е "лоша форма" да се говори за психични проблеми, от които страдат ветерани. "Това е много опасна тенденция", каза той.
Въпреки опита да се представи войната като положителна за изграждането на характера, има изобилие от доказателства за щетите, причинени на психичното здраве. Виктор Биртолан, който се биеше с групата наемници на Вагнер в Украйна, каза на уебсайта на Люди Байкала, че молбата му да се присъедини към полицията за борба с безредиците е била отхвърлена, тъй като той каза, че е бил мотивиран от необходимостта от малко "добро старомодно насилие" и тестове разкри, че има "тежко ПТСД".
Биртолан също призна, че носи нож навсякъде със себе си и се оплака, че цивилният живот не му осигурява достатъчно адреналин. "Ако трябва, ще убия някого с голи ръце. Но се чувствам по-спокоен с ножа си", каза той. Той също така призна, че му е трудно да контролира убийствените си пориви. Деветгодишният му син, спомня си той, наскоро заби пистолет играчка в гърба му. "Първата ми реакция беше да го убия", каза той.
Водещи
-
Една от акушерките от Сливен: Танцът е терапия за децата
Аз не съм направила нищо безотговорно, по-скоро съм се повлияла на емоция, да потанцувам с...
05.01 | 10:00
-
Взрив от газова бутилка в столичния "Лозенец" рани тежко известен композитор
Александър Савелиев е в реаннимацията на "Пирогов"
05.01 | 09:45
-
Зимен Кръстовден е, ето какви са традциите
Вижте какви ястия се слагат на трапезата и как да ги приготвим на Попова Коледа
05.01 | 09:15
Най-четени
-
Слънцето се показва в неделя, идва затопляне
Максималните температури ще бъдат между 4° и 9°, в София - около 4°
05.01 | 08:57
-
Зимен Кръстовден е, ето какви са традциите
Вижте какви ястия се слагат на трапезата и как да ги приготвим на Попова Коледа
05.01 | 09:15
-
Взрив от газова бутилка в столичния "Лозенец" рани тежко известен композитор
Александър Савелиев е в реаннимацията на "Пирогов"
05.01 | 09:45