Войски, подкрепяни от САЩ и от Русия, в надпревара за Дейр ез Зор 09.09 | 17:23
Едновременните офанзиви ще доведат до опасна близост на двете групи войски
Подкрепяните от САЩ бойци от "Сирийските демократични сили" (СДС) и правителствената армия на Башар Асад, подпомагана от Русия, напредват едновременно срещу "Ислямска държава” в последната област, която джихадистите контролират в Сирия – Дейр ез Зор. Двете офанзиви се водят независимо една от друга, като кюрдско-арабската групировка навлиза в областта от север, а правителствената армия напредва по две направления – от юг и от запад, предаде "Фокус", позовавайки се на Reuters.
СДС, който се ползва от поддръжката на САЩ, започна офанзивна операция срещу терористите в северните райони на областта и целта е да се завземат, колкото може повече територии на север и на изток от река Ефрат. Междувременно, сирийското правителство и неговите съюзници, подкрепяни от Русия и Иран, овладяха петролен кладенец, окуширан преди това от бойците на "Ислямска държава”, който се намира от другата страна на река Ефрат. Също така те установиха контрол върху част от пътя, който свързва Дейр-ез-Зор с районите надолу по течението на реката, които джихадистите продължават да владеят.
Офанзивите срещу териториите под контрола на джихадистката групировка най-вероятно ще доближат СДС и Сирийската арабска армия в опасна близост едни до други.
Водещи
-
Първан Симеонов: ПП-ДБ и Радев заложиха капан на Бойко Борисов
Ще видим много тежки дебати за бюджета, регулаторите, изборното законодателство, прогнозира той
06.02 | 20:00
-
Караджов: Проектите по ПВУ не се движат с нужното темпо
Един от тях е за 35 ел. мотриси, уточни транспортният министър
06.02 | 19:30
-
Ето откога изплащат пенсиите през февруари
06.02 | 19:15
Най-четени
-
Кола се вряза в камион на "Тракия", има жертва и тежко ранен ОБНОВЕНА
Въведен е обходен маршрут
06.02 | 13:13
-
Управляващи и опозиция пак в спор: На плюс или на минус ще е хазната за януари
Депутатите изслушаха финансовия министър за „дупката“ в бюджета
06.02 | 13:45
-
45% от българите одобряват президента Радев
Изследването е осъществено в периода от 25 януари до 2 февруари 2025 година, като са...
06.02 | 12:00
-
Въоръжен мъж се барикадира в дома си в Благоевград
Предполага се, че причината е семеен скандал
06.02 | 13:30