Въглеродните емисии не нарастват за пръв път от 40 години 14.03 | 08:35
През последните пет години богатите икономиките на страните от ОИСР нараснаха с близо 7 на сто, а техните емисии спаднаха с 4 на сто, Китай намали потреблението на енергия, са сред причините, посочени в доклад на МАЕ

Глобалните въглеродни емисии са били в застой през 2014 г., което се случва за пръв път от четири десетилетия с изключение на годините с икономически спад, съобщи Международната агенция по енергетика (МАЕ), цитирана от Reuters.
Емисиите на въглероден диоксид са останали непроменени през 2014 година - 32,3 млрд. тона, колкото са били и 2013 г. "Това е едновременно изненада и събитие с огромно значение", каза главният икономист на МАЕ Фатих Бирол и добави: "Това вдъхва надежда, че човечеството ще успее да работи заедно, за да пребори климатичните промени – най-важната заплаха, с която се сблъскваме днес".
Според МАЕ една от причините за застоя на емисиите през миналата година, е в по-ограничената консумация на енергия в Китай – най-големият замърсител на въздуха в света.
Китай се насочва към намаление на използването на въглища – един от най-големите източници на въглеродни емисии, като залага на водноелектрическа, вятърна и слънчева енергия. В същото време потреблението на електроенергия, което нарастваше средно с 10 на сто годишно, е забавило разширението си до около 3-4 на сто, след като Китай налага стандарти за енергийна ефективност за индустрията, изключва по-старите фабрики и излиза постепенно от тежката промишленост.
Друга причина за запазването на обема на емисиите е, че богатите страни в групата на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), които имат за цел да насърчават устойчивия растеж, започнаха да се "разграничават" от икономическата експанзия на всяка цена, прибягвайки до повече възобновяеми източници. През последните пет години икономиките на страните от ОИСР нараснаха с близо 7 на сто, а техните емисии спаднаха с 4 на сто, подчертават още от МАЕ.
МАЕ ще публикува през юни своите заключения в по-задълбочен доклад, в който ще бъдат посочени препоръки към правителствата какви енергийни мерки следва да бъдат договорени по време на среща в Париж през декември, когато световните лидери ще финализират новото глобално споразумение за изменението на климата. "Не може да има по-добри новини преди Париж", изтъкна със задоволство Бирол.
Водещи
-
Над 2000 на демонстрация във Варна срещу задържането на кмета Коцев
Насловът на протеста е „Пеевски и СГП, долу ръцете от Варна!”
14.07 | 21:00
-
Огнената стихия в Бургас e изпепелила къщи, постройки, покъщнина и домашни животни
Разтърсващи разакази на потърпевшите жители на в.з. Острицата
14.07 | 20:45
-
САЩ ще предостави оръжие на Украйна за милиарди долари
Тръмп заплаши Русия с нови мита
14.07 | 20:30
-
Двата синдиката отменят земеделския протест за утре
Министър Tахов обяви, че има споразумение за индексация на заплатите с 15 до 20% за работещите...
14.07 | 20:15
Най-четени
-
Тежка година за българското овощарство – след катастрофалните загуби при черешите, сега и реколтата от праскови
Последният удар идва от бурята в Сливенско, придружена с ветрове със скорост до 100 км/ч,...
14.07 | 10:59
-
Надежда Йорданова: Подготвяме вот на недоверие през септември
Йорданова изрази мнение предстоят ли нови избори в страната.
14.07 | 09:59
-
Иван Иванов впечатлен от бала на шампионите на Уимбълдън
Шампионът от Лондон се прибира утре вечер в родната си Варна
14.07 | 16:45