Германия не иска бежанците от Балканите, мисли мерки за бързо връщане в страните им 07.08 | 12:49
Над половината от подалите заявления за убежище в страната тази година са от Албания, Босна, България, Хърватия, Косово, Македония, Черна гора и Сърбия

Германия не иска повече бежанци от Балканите и обмисля мерки за ограничаването им. Идеите варират от намаляване на квотите за бежанци и насочването им към временни центрове до кампании в родните им страни срещу емигрирането в Европа, информира АФП.
Общо 300 хил. са молбите за убежище в Германия от януари насам, над половината от тях са подадени от лица от Югоизточна Европа - Албания, Босна, България, Хърватия, Косово, Македония, Черна гора и Сърбия, обяснява агенцията, цитирана от БГНЕС. През първите 5 месеца на тази година в Германия са влезли над 32 000 косовари, а това е повече от бежанците от Сирия, която е обхваната от кървавата гражданска и религиозна война.
"Големият брой на имигрантите от тези страни отклонява ресурси, които са необходими за хората от кризисните райони", каза Манфред Шмит, ръководител на федералната служба за миграцията и бежанците. Одобрението на молбите за бежански статут е по-малко от 0.2 процента, но бежанците трябва да чакат с месеци до изпълнението на процедурата и през това време трябва да живеят в бежански центрове, апартаменти и дори в палаткови лагери.
Новите идеи изобилстват от мерки как да бъдат разубедени потенциалните бежанци, за да спадне броят на висящите дела в системата, като крайната цел е да се намали до 6 месеца процедурата по разглеждането на бежанските молби.
Влиятелната провинция Бавария предлага имигрантите от Балканите да бъдат разделени от останалите и настанени във временни убежища, близо до границата, за да може бързо да бъдат върнати в страните си
Целта е "ускоряване на процедурите за лицата, които нямат шанс, и по този начин да се облекчи цялата система", заяви премиерът на тази южна провинция Хорст Зеехофер.
Друга стъпка е разширяване списъка на държавите от Западните Балкани, квалифицирани като "безопасни страни". В момента списъкът включва Босна, Македония и Сърбия, а идеята е в тази група да попаднат Албания, Косово и Черна гора.
За лицата от "безопасните държави" е много по-трудно да поучат статута на бежанец и тази практика вече е показала, че има "сдържащ ефект", заявиха от службата по имиграцията.
Водещи
-
Новият председател на ДПС–ДПС ще бъде Хайри Садъков
Припомняме, че по-рано днес от "ДПС - Ново начало" съобщиха, че Джевдет Чакъров подава оставка...
27.05 | 17:59
-
КС образува дело по искането на Радев за референдума
Темата за референдума за еврото придоби широк обществен отзвук, като според последни...
27.05 | 17:34
-
Кирил Петков: Чакъров се огъна след ужасяващ шантаж
Петков завърши своето изявление с призив към "всички свободни хора в България" да се борят...
27.05 | 17:15
-
Делян Пеевски се е превърнал в шеф на фотографско студио, смята депутатът от ПП-ДБ Ивайло Мирчев
"Това не може да продължава по този начин. Може би обаче не се осъзнава от достатъчно хора...
27.05 | 16:45
Най-четени
-
СГС заседава по делото срещу Радостин Василев
Делото срещу Радостин Василев беше временно спряно в края на 2024 г.
27.05 | 09:59
-
След въвеждането на еврото: Наем от 550 лв. не може да стане 550 евро
Пресмятаме още няколко вида услуги:
27.05 | 11:59
-
Делян Пеевски се е превърнал в шеф на фотографско студио, смята депутатът от ПП-ДБ Ивайло Мирчев
"Това не може да продължава по този начин. Може би обаче не се осъзнава от достатъчно хора...
27.05 | 16:45
-
Възрастен човек загина, след като автобус от градския транспорт отнесе автомобил в София
Катастрофа е станала на ул. "Орион.
27.05 | 14:59