Германия прие по-строги правила по отношение на бежанците, но не съвсем 03.02 | 16:21
В началото на месеца в страната отвори врати първия бежански център за настаняване на гейове и лесбийки

Германското коалиционно правителство постигна съгласие за предприемане на мерки за затягане на правилата за даване на убежище, съобщава Deutsche Welle.
Те предвиждат използване на специални центрове за бърза обработка на документите на мигрантите, които имат малки шансове шансове да получат убежище. Молбите в рези центрове ще се разглеждат по съкратена процедура в срок до три седмици.
Мерките се отнасят за гражданите на Мароко, Алжир и Тунис, защото Германия ги обяви за за сигурни страни, което значи, че кандидатите за убежище от тези държави могат да бъдат върнати в своята родина.
Пакетът предвижда мигрантите, които получават ограничен бежански статут, да не могат да довеждат свои роднини в Германия в продължение на две години . Освен това хората с ограничен статут ще са длъжни да поемат част от разходите за задължителните интеграционни курсове, които възлизат в размер на 10 евро месечно.
Кандидатите за хуманитарен статут на защита ще имат право на социална помощ само при условие, че са регистрирани и живеят в административния регион, в който са обработени документите им.
Въпреки приетите правила, Германия остава една от страните в Европа, които приема най-топлото мигрантите.
В началото на месеца в страната отвори врати първия бежански център за настаняване на гейове и лесбийки заради нарастващите заплахи срещу сексуални малцинства в лагерите.
Мястото за настаняване се намира в Нюрнберг и може да помещава до осем души, заяви Михаел Глас, представител на организацията "Флидерлих", която отговаря за инициативата.
"Четирима души от Иран, Ирак, Сирия и Етиопия са подали заявление" за място в двуетажната къща. Асоциацията е решила да отвори центъра, след като е осъществила контакт с 20 бежанци, които са заявили, че се чувстват заплашени в центровете за настаняване.
"Предразсъдъците не изчезват, когато човек преминава граници", заяви Глас. Той също така допълни, че хората, които са преследвани заради сексуалната си ориентация в родните си държави, са обект на нападения и в бежански центрове в Германия.
Освен центъра за настаняване в Нюрнберг, Берлин трябва да открие още едно подобно помещение с капацитет от 120 легла.
За сега няма официални данни за броя на сексуалните престъпления срещу гейове и лесбийки, но според асоциация, следяща положението в Берлин и Бранденбург, от 1 август до 31 декември миналата година са регистрирали 95 случаи на подобно насилие, в това число сексуални нападения и заплахи.
Водещи
-
Малките и средни предприятия ще спечелят най-много от влизането ни в еврозоната
Това коментира министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов
08.07 | 20:40
-
Нов протест за запазване на българския лев се провежда в столицата
Демонстрацията е подкрепена от партиите "Възраждане", МЕЧ и "Величие"
08.07 | 20:20
-
Асен Василев: Акцията на Антикорупционната комисия в община Варна е политическа атака
Според него зад нея стои Делян Пеевски и кръгът около него
08.07 | 20:00
Най-четени
-
И ЕП гласува ЗА влизането ни в еврозоната (ОБНОВЕНА)
Финалното решение ще вземат финансовите министри на 27-те държави членки на ЕС в Брюксел след...
08.07 | 13:31
-
Протест срещу въвеждането на еврото (ОБНОВЕНА)
08.07 | 14:00
-
Христо Петров: Всеки вика „Махам се", къде се махаш – в еврозоната се махаш
По думите на Петров, "добро ще има направя, ако поне аз им спестя мащабния икономически анализ...
08.07 | 11:30
-
България, добре дошла в еврозоната!, гласи надписът на близо 30-метров транспарант, поставен на сградата "Шарльоман" на Европейската комисия в Брюксел
Сградата "Шарльоман" е първата от комплекса сгради в Брюксел, издигнати за нуждите на...
08.07 | 11:44