Демократични парламентарни избори – ще има ли радост за Египет? 28.11 | 13:21
Системата на парламентарните избори в страната е усложнена до крайност

В продължение на 30 години египтяните реално не гласуваха. Защото се знаеше – по един или друг начин Хосни Мубарак и неговата партия печелеха изборите.
Сега, след три десетилетия, Египет отново е свидетел на парламентарни избори, които вдъхват надежда. Доколко тя ще е оправдана е друг въпрос, но е факт, че пред урните се стича незапомнено мнозинство от хора.
Като основен претендент за този вот се очертава партията "Мюсюлманско братство", пише AP. Партията е най-добре организираната и има най-мащабната мрежа в страната по отношение на възможност за агитация. Всеки избирател в Египет я познава, независимо от това дали я харесва или не. Социологическите проучвания дават между 40% и 50% от местата в египетския парламент на тази партия.
Противници на "Мюсюлманското братство" се очертават няколко партии, най-вече на религиозна основа. Сред тях е дори движението "Салафи", което поддържа строга и дори крайна интерпретация на исляма. Друг избор са светските "Свободни египтяни" и Партията на справедливостта.
Общо 400 партии и над 6 хил. мажоритарни кандидати се състезават на тези избори.
Големият избор обаче обърква хората, които не знаят за какво да гласуват. Пред AP някои избиратели откровено признават, че ще пуснат бюлетина за "първото име, което им попадне пред очите".
Сложността на избора се определя още и от самата избирателна система. Днес се избират депутатите в долната камара на египетския парламент – Народната асамблея. Те са 498, а вотът за тях ще протече на три етапа, в които ще гласуват различните египетски провинции. Две трети от долната камара се избират на пропорционален вот, а останалите – на мажоритарен вот. В момента гласуват гражданите на девет провинции или 24 млн. избиратели от общо 85 млн. Сред провинциите, които отиват на избори, са Кайро и Александрия – там се намират най-големите египетски градове.
До януари ще бъдат изцяло приключени изборите за долната камара на египетския парламент, а след това предстои вот за горната. Той ще премине отново на три етапа, като в горната камара влизат 390 депутати. До март трябва да приключат и тези избори, а където има балотаж, той ще се проведе едва след края на изборите и за долната, и за горната камара на парламента.
Засега изборите протичат без инциденти. Остават обаче опасенията, че революцията, тръгнала от емблематичния площад "Тахир", в крайна сметка ще се удави в блатото на изборната система.
Водещи
-
Кунчев: Възможно е тази година грипната епидемия у нас да започне по-рано от очакваното
Той даде за пример Япония, където заболеваемостта е висока и епидемията е започнала месец...
15.10 | 11:30
-
БОЕЦ организира протест пред МВР
Те настояват за оставката на вътрешния министър Даниел Митов
15.10 | 10:59
-
UV лампа причини изгаряния на майка и бебе в столична болница
"Слава Богу, по-добре сме. Детето ми вече не плаче и отваря съвсем леко очичките си."
15.10 | 10:45
Най-четени
-
Най-търсените специалисти на ИТ пазара
Дигитализацията на бизнеса, глобалното търсене на ИТ решения и ускореното навлизане на...
15.10 | 09:30