Доналд Тръмп в Париж по покана на Макрон, ще го натиска за климата (ВИДЕО) 13.07 | 14:03
Президентът на САЩ гостува за Деня на бастилията и 100-годишнината от Първата световна война
Президентът на САЩ Доналд Тръмп пристигна заедно със съпругата си Мелания в Париж. Първата американска двойка ще бъде почетен гост на президента Еманюел Макрон и съпругата му Сесилия за тържествата по случай Деня на Бастилията и годишнината от влизането на САЩ в Първата световна война, предаде Асошиейтед прес.
Макрон мотивира поканата за националния празник 14 юли, изпратена до американския лидер, със стремежа "да приветства незаменимите отношения в сферата на сигурността", създадени между двете страни, предаде Франс прес.
"Франция и САЩ имат една основна допирна точка - борбата с тероризма и защитата на нашите жизнени интереси. Било то в Близкия изток или в Африка - сътрудничеството ни със САЩ е образцово", заяви френският президент.
"САЩ са наш първи партньор в разузнаването, във военното сътрудничество, в общата борба с тероризма", припомни той. И подчерта, че "Щатите са освен това и исторически партньор на Франция".
"Ето причината да поканя Доналд Тръмп за 14 юли - за да отбележим 100-годишнината от влизането на американските войски във войната рамо до рамо с нас, да ги почетем и да приветстваме отношенията помежду ни, незаменими в сферата на сигурността", каза френският лидер.
"Имаме нужда от Съединените американски щати", категоричен бе Макрон. Но в същото време призна, че "западният свят се пропуква след избирането на Тръмп". Френският лидер спомена и "разногласията, по-специално неразбирателството във връзка с климата".
"Съжалявам за това, полагам много усилия, за да се боря с противоречията", увери френският президент. И обеща да прави "всичко, за да убеди градовете, федералните щати, американските предприемачи да ни последват и фактически да спазват Парижкото споразумение, независимо дали го иска федералната държава".
Just landed in Paris, France with @FLOTUS Melania. pic.twitter.com/knULGOQF1K
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) July 13, 2017
Междувременно американските репортери, придружаващи Тръмп във Франция, го изгубиха, след като част от автомобилния кортеж с държавния глава сбърка посоката, съобщава АП.
Той и Мелания Тръмп бяха откарани от парижкото летище "Орли" към резиденцията на американския посланик в централната част на френската столица. Някои улици бяха затворени, докато кортежът се придвижваше към резиденцията, но автомобилите в опашката направиха грешен завой и се озоваха в трафик.
Журналистите бяха в изгубилите се коли и така не успяха да документират пристигането на Тръмп в резиденцията. В крайна сметка репортерите бяха докарани в резиденцията, за да изчакат приключването на срещите на Тръмп.
По-късно Мелания е пристигнала в най-голямата педиатрична болница във Франция във връзка с първия й ангажимент по време на двудневното посещение. Болницата Necker е една от най-старите в Париж. Тя е основана през 1778 г., посочва АП.
Водещи
-
Къде може да си купите елхичка за Коледа?
Югоизточното горско предприятие пусна в продажба 800 дръвчета
08.12 | 12:00
-
Йотова: Предстоящият вот на недоверие се отличава съществено от всички предходни опити за сваляне на правителството
"Този вот на недоверие, който предстои да бъде обсъден в сряда, е по-различен от предходните,...
08.12 | 11:30
-
"Продължаваме промяната": Бюджетът е за кошчето, подайте оставка преди сряда
Скандалът със заплатите в съдебната система
08.12 | 11:15
Най-четени
-
Депутатите стартират процедурата по шестия вот на недоверие срещу кабинета
Конституционна процедура
08.12 | 08:31
-
“НЕ на омразата!” - членове и активисти на ДПС, в защита на демокрацията, сигурността и стабилността на България
"Това е нашият отговор на тези, които са безотговорни към бъдещето на хората, за да осъществят...
08.12 | 10:15
-
Кметът на столичния „Люлин“ на спешна среща в общината заради кризата с боклука 3
Резултатите от разговорите в Столична община ще бъдат обявени по-късно днес
08.12 | 10:27
-
От "Продължаваме Промяната" излязоха с официална позиция по повод втория прекроен проект на бюджет за догодина.
Те отново призоваха управляващите да си подадат оставката и предупредиха за планирания в сряда...
08.12 | 09:15