Ебола се приближава към родните ширини – готова ли е страната за опасността? 10.10 | 10:20
Над 700 души в Сърбия са под наблюдение

Съмнения за първи смъртен случай от ебола в съседна Макeдония вдигна накрак целия Балкански полустров. Властите проверяват причините за смъртта на британеца, който е починал след заболяване със симптомите на опасния вирус.
Изпратени са резултати до Франкфурт, от които трябва да стане ясно дали смъртта е настъпила вследствие на вируса. В същото време сръбското министерство на здравеопазването съобщава, че над 700 души са поставени под наблюдение със съмнения за ебола.
Според министерството няма данни за случай на болестта, но се следвали предписанията на световната здравна организация, съобщи Нова телевизия. "Чакаме сертифицирана носилка за ебола, въпреки че нямаме нужда от такава", заяви проф. Тодор Кантарджиев, директор на Центъра по заразни и паразитни болести. По думите му България не трябва да се притеснява заради починалия в Македония британец.
"Становище на тяхното здравно министерство казва, че не е сигурно, че случаят е ебола. Изпратени са материалите за изследване в Германия", обясни проф. Кантарджиев. Той обясни, че за да бъде изследван един човек за ебола, трябва да има много голяма вероятност да се е заразил, тоест да е бил в Централна Африка, да е имал пряк контакт с трупове или да е лекувал болни.
"Заразяването с ебола става само ако имаш рана по тялото и тя е в контакт с кръвта на умиращ. Опасно е също болен от ебола да повърне върху теб", подчерта проф. Кантарджиев.
Според държавния инспектор д-р Ангел Кунчев заплахата ебола е абсолютно реална за целия свят, но това не значи, че България е пряко заплашена. "Ние засега сме защитени поради сравнително слабите ни връзки със засегнатите страни", уточни той пред БНТ. Той обясни, че няма да бъде вярно, ако каже, че здравните ни власти са напълно готови да посрещнат епидемията.
"Знаете в какво състояние е здравната система, но мерките срещу ебола са ефективни, когато системата може рано да определи и намери огнището. Стремим се да подготвим държавните работници винаги да имат едно наум и да се прави пълна епидемична анкета на всички, които пристигат от третите страни", каза още здравният инспектор.
Кунчев поясни, че симптомите на ебола са подобни на тези на грипа. Според него обаче не трябва да има паника сред гражданите. "Освен тези симптоми, човекът трябва да е бил и в заразените райони. Нека не се изпада в паника, ако някой вдигне температура за ден-два", поясни той.
Здравният инспектор заяви, че Военна болница ще приема евентуални случаи със заразени от ебола, защото само там има условия. "Фактът, че африкански страни успяха да локализират вируса и да го поставят под контрол е положителен. Днес ще се чуя с колегите от Македония, за да видя какво се случва там", каза още Кунчев.
Водещи
-
Татяна Дончева: Стига с тази инфантилност
Трябва да се постигне обединение на добрите сили, смята тя
13.07 | 18:00
-
Роботите и ИИ ще доминират световната икономика в рамките на едно поколение
Това твърди футуристът д-р Адам Дор, като подчертава, че на мушката е човешкият труд
13.07 | 17:40
-
За 2 месеца: Над 400 възрастни хора са изведени от незаконни домове
Социалният министър Борислав Гуцанов обясни, че са разкрити 12 незаконни обекта, проврени са...
13.07 | 16:58
Най-четени
-
Изненада: Борисов се появи в Приморско (ВИДЕО)
Защо точно този ден се избра за ареста на кмета на Варна, сложиха катран в кацата с мед, заяви...
13.07 | 12:00
-
Шокиращи разкрития за катастрофата с пияната Дебора
Молдовката, шофирала пометената от певицата кола, с разкрития за инцидента
13.07 | 10:40
-
Групата на "Обнови Европа" в ЕП осъжда ареста на Благомир Коцев
Те заявяват, че в България има атаки срещу демократичните институции и върховенството на...
13.07 | 10:00
-
Мистерия: Всеки трети мъж у нас - извънземен
Гените на Тутанкамон крият впечатляващи тайни...
13.07 | 12:41