Европейски зелен пакт: Стимули за икономиката, подобряване на здравето и качеството на живот 11.12 | 17:03
Фон дер Лайен представи официално пътната карта за реализацията му

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен представи Европейския зелен пакт за постигане на устойчивост на икономиката на ЕС чрез превръщане на предизвикателствата в областта на климата и околната среда във възможности за всички.
В Европейския зелен пакт има е предоставена пътна карта с действия за по-ефективно използване на ресурси чрез преминаване към чиста, кръгова икономика и за спиране на изменението на климата, обръщане на тенденцията към загуба на биологично разнообразие и намаляване на замърсяването. В пакта са посочени необходимите инвестиции и наличните финансови инструменти, и е обяснено как да се гарантира справедлив и приобщаващ преход.
Европейският зелен пакт обхваща всички сектори на икономиката, по-специално транспорта, енергетиката, селското стопанство, строителството, и промишлени отрасли като стоманодобива, производството на цимент, ИКТ, текстилната индустрия и химикалите.
Борбата с изменението на климата и влошаването на състоянието на околната среда изисква усилия от всички, но изходната позиция на отделните региони и страни членки не е еднаква. Чрез механизъм за справедлив преход ще се оказва подкрепа на тези региони, които са силно зависими от въглеродно интензивни дейности. Чрез него ще се подкрепят гражданите, които са най-уязвими спрямо прехода, като им се предоставят достъп до програми за преквалификация и възможности за заетост в нови икономически сектори.
Постигането на целите на Европейския зелен пакт ще изисква значителни инвестиции. Според оценки постигането на текущите цели в областта на климата и енергетиката за периода до 2030 г. ще изисква 260 милиарда евро допълнителни инвестиции годишно, т.е. около 1,5 % от БВП за 2018 г. Тези инвестиции ще изискват мобилизиране на публичния и частния сектор. В началото на 2020 г. Комисията ще представи План за инвестиции за устойчива Европа, който да спомогне за удовлетворяването на нуждите от инвестиции. Поне 25 % от дългосрочния бюджет на ЕС трябва да бъде предназначен за действия в областта на климата, като допълнителна подкрепа ще бъде оказана от Европейската инвестиционна банка — европейската банка за климата. За да може и частният сектор да допринесе за финансирането на зеления преход, през 2020 г. Комисията ще представи стратегия за зелено финансиране.
Водещи
-
Financial Times: Еврокомисията иска да въведе 2 евро такса за пратки от трети страни
Целта е справяне с нарастващия обем пратки, повечето от които идват от Китай
20.05 | 20:15
-
Димитър Аврамов: Не криза, а транспортна постановка видяхме в София
"Правителството наля пари от данъците на всички - това е лоша социалистическа практика",...
20.05 | 20:00
-
Как новият фонд за превъоръжаване ще трансформира Европа
„Войната в Украйна ни показа че ни трябват нови оръжейни системи. Авиацията не лети”, смята...
20.05 | 19:20
Най-четени
-
Синдикати: Готови сме отново за стачка в градския транспорт
Синдикатите са против сливането на транспортната система в едно дружество.
20.05 | 09:45
-
Васил Терзиев поиска от Теменужка Петкова да се произнесе до 3 дни за сметосъбирането
Те са предоставени в края на март на Агенцията по обществени поръчки, която е подчинена на...
20.05 | 12:15
-
Киселова: Дори и Радев да сезира КС за референдума, това няма да се отрази на конвергентния доклад
Президентът има право да отправи искане към НС", посочи тя и заяви, че е върнала като...
20.05 | 13:10
-
Задава ли е нова пандемия? Еболата се завърна в Европа
Мъж, пътувал до Африка, даде положителна проба, изолираха го в болница
20.05 | 13:40