Евросъюзът открито скочи на Тръмп заради ядрената сделка с Иран 16.10 | 16:37
Външните министри призоваха Конгреса да защити споразумението въпреки намеренията на президента
ЕС скочи открито срещу Доналд Тръмп заради намерението му да оттегли страната си от ядрената сделка с Иран. Външните министри от Европейския съюз призоваха днес американският Конгрес да защити споразумението за иранската ядрена програма, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп оттегли подкрепата си за сделката, предадоха Асошиейтед прес и ТАСС.
"Ние бихме искали ЕС да окаже влияние върху Конгреса на САЩ, който не трябва да поставя под съмнение изпълнението на ядрената сделка с Иран", каза френският външен министър Жан-Ив Льо Дриан при пристигането си за среща на външните министри в Люксембург, предаде бТВ. "Ние дълбоко съжаляваме за това решение (на Тръмп) и се надяваме, че иранците от своя страна ще продължат да изпълняват споразумението", заяви още той.
Според холандския външен министър Берт Кундерс споразумението засяга "безопасността на света". "Надявам се, че Конгресът на САЩ ще осъзнае това и ще вземе правилните решения", каза той.
По думите на белгийския външен министър Дидие Рейндерс оттеглянето от споразумението ще подкопае доверието във всякакви бъдещи преговори за ядрените амбиции на Северна Корея.
Върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Федерика Могерини заяви, че очаква Съветът на ЕС да изрази днес "пълна подкрепа за иранската ядрена сделка, която работи и е ефективна и от чието изпълнение имаме особена нужда сега".
Германският външен министър Зигмар Габриел предупреди, че заплахите на Тръмп за оттегляне от споразумението за иранската ядрена програма може да предизвикат военна конфронтация, посочва Ройтерс.
Според Габриел това също така може да влоши кризата със Северна Корея. Той каза, че ще обсъди с колегите си от ЕС как да бъде спасена сделката.
Водещи
-
Жители на „Люлин“ и „Красно село“ излизат на протест заради кризата с боклука
По думите на Терзиев това временно решение ще бъде на значително по-ниска цена от първоначално...
30.10 | 10:30
-
Топлото време забави подготовката за кисело зеле в Русе
Цени на "Плодекс" в очакване на активизиране
30.10 | 10:15
-
Повече от 320 000 българи се очаква да пътуват в дните около есенната ученическа ваканция
Циганско лято с 22 градуса
30.10 | 09:58
-
Завърши ремонтът в платното за София на участъка от автомагистрала „Хемус“ от село Яна до входа на столицата
Превантивният ремонт на участъка започна от 15 септември, след като през лятото бяха...
30.10 | 09:45
Най-четени
-
Левовете в обращение паднаха с над 7% за тримесечие
Българите се освобождават от парите в брой преди еврото
30.10 | 08:45
-
Топлото време забави подготовката за кисело зеле в Русе
Цени на "Плодекс" в очакване на активизиране
30.10 | 10:15
-
Завърши ремонтът в платното за София на участъка от автомагистрала „Хемус“ от село Яна до входа на столицата
Превантивният ремонт на участъка започна от 15 септември, след като през лятото бяха...
30.10 | 09:45