Евросъюзът пропуснал момента, че киберсигурността е реална заплаха 10.12 | 15:00
За новата финансова рамка до 2027 г. ще бъде заделен бюджет

В момента обсъждаме какъв да бъде бюджетът за киберсигурност, защото досега Европейският съюз нямаше такъв, тъй като тя не беше призната за заплаха. Това каза в интервю за БГНЕС генералният секретар на Европейската организация по киберсигурност (ECSO) – Луиджи Ребуфи.
"В този период водим разговори за новия бюджет на новата многогодишна финансова рамка, която е от 2021-2027 г. За съжаление в миналия програмен период киберсигурността не беше призната като заплаха, но сега водим активен диалог в тази посока. Засега се обсъждат следващите бюджети, но това върху което се фокусираме са главно изследвания и достигане до нуждите на потребителите. За в бъдеще е необходимо финансиране от националните бюджети, но също така и от частния сектор", заяви Ребуфи, който взе участие в международната конференция: "Публично-частно партньорство в сферата на Киберсигурността: инвестиционни политики", организирана от Българска асоциация по киберсигурност, Европейска асоциация по киберсигурност и Съюза за стопанска инициатива.
Той обърна внимание и на още един факт, а именно че страните губят своя суверенитет заради глобализацията и дигитализацията. Ето защо, според него, страните трябва да си върнат суверенитета и контрола върху данните. "Действията на европейските държави към момента са
фрагментирани, но това, което е направила Европейската комисия е да фасилитира този процес като създаде платформа за разговори и обмен на информация между институциите, които се борят срещу кибератаките", посочи какво е направено досега в тази посока генералният секретар на ECSO.
Според него най-добрият отговор на този вид заплахи е публично-частното партньорство, защото проблемът не засяга само една или друга страна, а цялото общество, държавата и бизнеса. На въпроса къде се нарежда България в борбата с кибертероризма, Ребуфи заяви, че все още няма ясна дефиниция какво точно е кибертероризъм. "Трябва да насочим усилията си в посока да борим киберпрестъпността с всички възможни методи на публично-частното партньорство",каза още той.
Според него за да преборим този световен проблем са необходими освен строги регулации и етика от страна на хората. "Трябва да ползваме и двата подхода като най-строгите мерки са наложителни. Това, което е нужно да започнем и да направим, са регулациите. По-строги регулации и наказания за кибератаките, особено тези, които засягат критичната инфраструктура. Трябва да научим и хората на етика и да се опитаме да им колко важна е киберетиката и отговорността, която носим", добави Ребуфи.
Той поясни още, че пробивите на Агенцията по вписванията и Националната агенция по приходите не са уникални случаи и могат да се случат във всяка една държава по света. Според него в такива ситуации е важна реакцията и предприемането на адекватни мерки за защита, както и последващи мерки за противодействие срещу кибератаки.
Водещи
-
Започна реимунизацията на медици от първа линия (ОБОБЩЕНИЕ)
Първи бяха проф. Костадин Ангелов и ген. Венцислав Мутафчийски
18.01 | 20:00
-
Ана Паула Закариаш: Има доста въпросителни около паспортите за ваксиниране
"Ще има ли дигитална платформа или не"
18.01 | 19:45
-
СЗО: Починалите от Covid-19 ще надхвърлят 100 хил. на седмица съвсем скоро
Редица държави въвеждат още по-строги мерки за ограничаване на разпространението на Covid-19
18.01 | 19:30
-
Пристигна новата пратка с ваксината на Pfizer
Получихме по-малко дози от първоначално обявените
18.01 | 19:15
Най-четени
-
AFP: В момента Израел извършва най-големия експеримент върху хора през XXI век
Еврейската държава е ваксинирала с първата доза повече от 2 милиона души
18.01 | 15:03
-
Дейли мейл: Всеки осми "възстановен" след К-19 умира в рамките на 140 дни
Авторът на изследването Камлеш Кунти, професор по първичен диабет и съдова медицина в...
18.01 | 12:59
-
Руснаците не се церемонят - арестуваха Алексей Навални още на летище "Шереметиево"
Затворническите служби в Русия потвърдиха, че са задържали оцелелия след отавяне с новичок...
18.01 | 00:08
-
Д-р Снежина Михайлова: Хората в средна възраст имат оплаквания дълго след боледуване с К-19
Симптомите на пост-COVID синдрома са изключително разнообразни, основно се проявява голяма...
18.01 | 10:00