Задържани за наркотрафик българи в Малайзия очакват присъдите си 19.10 | 16:28
Двамата българи бяха задържани през май 2011 г. с 5,6 кг амфетамини

Двама българи, задържани за трафик на наркотици в Малайзия, очакват присъдите си на първа инстанция. Делото е насрочено за 29-30 октомври.
На 18 май 2011 г. на международното летище "Султан Исмаил” в Малайзия за наркотрафик са задържани трима български граждани – Георги Георгиев, Иван Костов и Георги Бакалов. Те са се опитали да внесат в Малайзия 5,6 кг амфетамини на стойност 1,5 милиона рингита (497 хиляди долара). Законите на Малайзия предвиждат смърт за далеч по-малки количества наркотици. 159 души очакват там такова наказание.
Тримата българи остават в следствен арест до 25 май 2012 г., докато е в ход разследването срещу тях, след което са преместени в затвор в щата Джохор, Малайзия, в очакване на разпити на свидетели и започване на дело. Представител на мисията ни в Индонезия и почетният консул в Малайзия г-н Стивън Со са посетили арестуваните българи в затвора и поддържат постоянна връзка с тях и техния адвокат.
Поради липса на доказателства за извършено престъпление Георги Георгиев е освободен и депортиран в България от малайзийските власти на 29 юни 2012 г.
Иван Костов и Георги Бакалов остават в затвора. Двамата българи имат адвокат, нает от роднините им. Почетният консул на България в Малайзия е присъствал на предварителните изслушвания на свидетели и няколкото проведени закрити съдебни заседания.
Българската дипломатическа мисия в Индонезия е поискала нееднократно официална информация от малайзийските власти, но досега няма получен отговор, съобщават от Министерството на външните работи.
Близките на Иван Киров Костов, на 27 г., и година по-младия Георги Динев Бакалов, и двамата от Нова Загора, са на ръба на отчаянието.
"Брат ми се обади за последно по телефона в понеделник и ме попита дали България ще успее да им помогне с нещо. Аз просто нямаше какво да му отговоря", споделя сестрата на Иван - Даниела Вълчева. Тя и бащата на Георги - Диньо, се надяват все пак от външното министерство да им помогнат, като проявят интерес към процеса и пратят наш дипломат на него.
"Зная, че посолството ни за този район е чак в Индонезия. Оттам вече ми казаха, че не могат да направят нищо без нареждане от София, а не зная да има такова нареждане", допълва Даниела.
Водещи
-
Близо 262 000 българи са посетили Гърция през юли
Южната ни съседка остава предпочитана лятна дестинация за нашенци, на второ място пътуваме в...
27.08 | 15:45
-
Дания подозира САЩ в подривна дейност на територията на Гренландия
Датският външен министър привика най-висшия американски дипломат в Копенхаген
27.08 | 15:30
-
Започна обезопасяването на парк „Врана“
Стефан Арсов: Истинската ни цел е паркът да бъде не просто отворен, а сигурен и достоен за...
27.08 | 15:20
-
Товарен влак излезе от релсите в Промишлена зона "Искър" в София
Полицията регулира движението
27.08 | 15:10
Най-четени
-
35% от децата в България живеят в риск от бедност и това е най-високият процент в Европейския съюз
Той подчерта, че има напредък в някои области
27.08 | 12:15
-
Министерството на транспорта предлага промени в нормативната уредба за атракционите
Темата се поставя на дневен ред в Министерския съвет днес, след като правителството призна за...
27.08 | 10:15
-
По-ниска цена на природния газ предлага „Булгаргаз“ за септември 2
За сравнение, Комисията за август утвърди цена на природния газ в размер на 62,09 лв./MWh, без...
27.08 | 11:45
-
Около 40% от абонатите на "Софийска вода" са се отказали от хартиената фактура
Той обясни, че към момента процедурата не изисква становище от КЗП.
27.08 | 11:59