Западът свалил Кадафи заради негов план да го отреже от богатствата на Африка 23.10 | 18:13
Подготвяното от него обединение и единна валута бяха в разрез с техните интереси, твърди негов братовчед
Западните държави са организирали преврата в Либия, довел до свалянето на Муамар Кадафи и убийството му през 2011 г., тъй като либийският лидер имал план за обединение на африканските държави. По този начин техните богатства щели да останат за самите страни, а не за западните. Което не отговаряло на интересите на Европа и САЩ. Това довело до намесата им и свалянето на Кадафи от власт чрез преврат. Това твърди в интервю за RT братовчедът на дългогодишния либийски лидер – Ахмед Кадафи ад Дам.
"Той искаше да обедини държавите от континента, създавайки нещо като Съединени Африкански Щати. И паралелно да създаде единна африканска валута. На Запад решиха, че подобно развитие на нещата ще прекъсне достъпа им до богатствата на Африка. Те виждаха в лицето на Муамар Кадафи заплаха, тъй като именно той бе ръководителят на африканското обединение”, разказва Ахмед Кадафи ад Дам. Той допълва и че цялата отговорност за случилото се в Либия, която се разтърсва от гражданска война и в момента, носи Западът, предаде "РИА Новости”.
Братовчедът на Муамар Кадафи смята и че либийският народ трябва да получи извинение от Запада. "Техните лидери, включително президентът на САЩ Барак Обама, признават свалянето на режима в Либия за най-голямата си грешка. След като те правят подобни изявления, трябва да ни се извинят за всичко, което ни причиниха”, казва Ахмед Кадафи ад Дам. Той призовава и ООН да проведе задълбочено разследване на събитията в Либия от 2011 г.
Либийският лидер Муамар Кадафи бе убит на 20 октомври 2011 г. от въстаници, които воюваха срещу режима му с подкрепата на НАТО. Избухналият след смъртта му конфликт в страната продължава и днес. Либия продължава да преживява жестока политическа и икономическа криза.
Водещи
-
Земетресение от 7 по Рихтер разтърси Аляска
Епицентърът на труса е бил на дълбочина около 10 километра
07.12 | 09:45
-
И днес времето остава мрачно и ветровито
Максималните температури ще са между 6° и 11°, в София - около 8°
07.12 | 09:00
Най-четени
-
И днес времето остава мрачно и ветровито
Максималните температури ще са между 6° и 11°, в София - около 8°
07.12 | 09:00
-
Мирослав е големият победител в "Игри на волята"
Той получи и голямата награда от 100 000 лева
06.12 | 11:20