Започна Нобеловата седмица 01.10 | 14:00
Награда за медицина - за борба с рака

С обявяването на Нобеловата награда за физиология или медицина днес в Стокхолм започна Нобеловата седмица, съобщи сайтът nobelprize.org, цитиран от novini.bg.
Наградата за медицина е за Джеймс Алисън и за Тасуку Хонджо за усилията им за бобра с рака.
Носителят или носителите на Нобеловата награда за физика ще бъдат огласени на 2 октомври, за химия - на 3 октомври, за мир - на 5 октомври, за икономика - на 8 октомври.
Нобелова награда за литература тази година няма да бъде присъдена заради намалелия поради скандали състав на Шведската академия. Догодина ще бъдат връчени две награди за литература - за 2018 г. и 2019 г. Няма да има и концерт в чест на Нобеловия лауреат за мир, за да бъдат преосмислени форматът и съдържанието му.
По желание на Алфред Нобел (1833 -1896) наградите, носещи неговото име, са за най-важните открития в областта на физиката, химията, физиологията или медицината, за забележителни литературни постижения, за дейност в интерес на световния мир.
Първата Нобелова награда е връчена в Сен Тропе през 1901 г. - пет години след смъртта на Алфред Нобел. Церемониите в Стокхолм и Осло, на които лауреатите получават наградите си, по традиция се насрочват на 10 декември, годишнината от смъртта на Нобел.
Всяка награда може да бъде присъдена най-много на трима номинирани. Тя се състои от златен медал, диплом и парична сума. Тази година паричната равностойност на Нобеловата награда е 9 милиона крони (873 000 евро).
Снимка: Уикипедия
Водещи
-
Трагедия в Бупгас! Кола уби на място малко детенце
Хлапето е изскочило внезапно на пътя
07.05 | 15:40
-
Владимир Чуков: Едва ли светът би изтърпял още един мащабен военен конфликт
Арабистът коментира напрежението между Индия и Пакистан
07.05 | 15:30
Най-четени
-
Костадин Костадинов определи като позор провелия се вчера парад за Деня на храбростта и Българската армия
"Вчера нямахме парад, а имахме панихида в центъра на София, без техника, вероятно защото...
07.05 | 12:00
-
Ако днес се проведат парламентарни избори, първа политическа сила отново ще е ГЕРБ
Проучването показва, че партията "Има такъв народ" остава под 4-процентната бариера за влизане...
07.05 | 09:30
-
Борисов: Няма да подкрепим отнемане на депутатски имунитети
Борисов направил допитване тази сутрин в парламентарната си група и решили да гласуват по...
07.05 | 10:45