За пръв път от 10 години качеството на въздуха в Лондон е в допустимите граници 15.01 | 13:34
Фините прахови частици са основният замърсител на въздуха и в София
За пръв път от 10 години насам качеството на въздуха в Лондон е в допустимите граници, съобщи BBC, като се позова на данни от кметството на британската столица. Според тях нивото на азотен диоксид е спаднало значително, но се очаква да се влоши отново, предаде Нова телевизия.
В началото на януари от десет години насам нивата на азотен диоксид (NO2) са превишавали допустимите граници, но тази година това не е регистрирано, заяви кметът на града Садик Кан. Той призна обаче, че към края на месеца замърсяването на въздуха ще се върне.
От британското Министерство на Околната среда, храните и регионалните въпроси заявиха, че въпреки този малък успех, има още какво да се направи, за да се повиши качеството на въздуха. От 2010 г. насам е въведен план за противодействие със замърсяването на стойност 3,5 милиарди лири. От Министерството допълниха, че към 2040 г. е планирано да бъде спряна продажбата на коли с конвенционални двигатели с вътрешно горене.
Кметът на Лондон Садик Кан отнесе подобряването на качеството на лондонския въздух към въвеждането на такси за замърсяващи коли в Лондон, както и зони, в които могат да се движат само най-екологичните автобуси.
Допустимите норми на азотен диоксид в Лондон са 200 микрограма на кубически метър въздух, припомня BBC. Въпреки това, нивата на фини прахови частици остава високо. Фините прахови частици са основният замърсител на въздуха и в София.
Основната причина за замърсения въздух в българската столица е използването на твърди горива, както и на старите автомобили, които не отговарят на стандартите за качество.
Водещи
-
Иван Кръстев: Разпадането на ЕС е възможен сценарий, но за България това би било трагедия
Светът влиза в етап на трайна нестабилност, а международният ред след края на Студената война...
07.01 | 21:00
-
Съд спря временно новия формат на матурата по математика след 7 клас
Той беше атакуван в съдебна зала от родители
07.01 | 20:45
-
Пригответе си от 50 до над 300 евро за кръщене или църковен брак
Новите цени на църковните свещи - от 20 евроцента до 4 евро
07.01 | 20:30
-
АПИ: Застудяане от утре, дъжд, сняг и хлъзгави пътища
Вижте и прогнозата за времето на НИМХ за 8 януари
07.01 | 20:16
Най-четени
-
Костадинов: Вече няма валута! Следващите стъпки са ликвидиране на армията, парламента, правителството и държавата!
Само за първите шест дни поскъпнаха стоки и услуги, а токът за бизнеса скочи с 30 %. Очевидно...
07.01 | 12:45
-
Заради пенсиите в евро: активират се измамниците
На този етап няма докладвани случаи, но очакваме по-висока активност от страна на измамници,...
07.01 | 10:00
-
КЗП и Столична община с общи действия срещу неправомерното повишение на цените в ученическите столове
КЗП и Столична община ще продължат сътрудничеството по темата, в т. ч. по отношение на...
07.01 | 11:30