Зеленски кани папата да посредничи между Киев и Москва 22.03 | 16:44
Двамата са провели телефонен разговор

Украинският президент Володимир Зеленски покани днес папа Франциск да бъде посредник в преговорите между Киев и Москва за слагане на край на войната в Украйна, започнала след руската инвазия на 24 февруари, предаде БТА, позовавайки се на Франс прес.
"Бихме оценили посредническата роля на Светия престол, за да се сложи край на човешките страдания" в Украйна, написа Зеленски в Туитър след телефонен разговор с папата.
Малко преди това Кремъл каза, че текущите преговори с Киев не са достатъчно "съдържателни".
Украинският президент каза, че е информирал "Негово светейшество за трудната хуманитарна ситуация и за блокадата на хуманитарни коридори от руските войски", като същевременно му е благодарил за "молитвите за Украйна и за мир".
От началото на руската офанзива, в която загинаха хиляди хора, включително много цивилни, папа Франциск многократно призова за мир.
По време на отслужена публично молитва на 16 март Светият отец поиска от Бог прошка от името на хората, които "продължават да пият кръвта на мъртвите, разкъсани от оръжия".
Украйна е преобладаващо православна държава, но в западната й част има значително униатско малцинство. Трето по големина в Украйна, това вероизповедание с православен обред, но в лоното на Римокатолическата църква, има около 5,5 милиона последователи в тази бивша съветска република с 40 милиона население преди войната, отбелязва АФП.
По данни от миналата година близо 9% от украинците са униати. 58 на сто от гражданите на страната са последователи на независимата Православна църква, а една четвърт са свързани с Московската патриаршия.
Папа Франциск безрезервно разкритикува Русия и нарече конфликта в Украйна неоправдано, "безсмислено клане", предаде Ройтерс.
Водещи
-
Земетресение от 2,1 по Рихтер е регистрирано в Перник
Трусът е станал в 13:45 часа. Епицентърът е на 2,4 км на изток от Перник и 24 км от София....
07.04 | 16:15
-
32 длъжности: Военното министерство търси сапьори и радиотелеграфисти за формирование в Банкя
Тестът за обща култура включва 100 въпроса, като за всеки правилен отговор на въпрос се дава...
07.04 | 15:59
-
Путин подкрепя идеята за спиране на огъня в Украйна, но за целта предстои да се решат редица въпроси
Специалният пратеник на руския президент по въпросите на чуждестранното икономическо...
07.04 | 15:45
-
Отиде си още една знакова фигура от театъра
Днес своя път нагоре е поел актьорът Пламен Сираков. Тъжната вест съобщиха от Съюза на...
07.04 | 15:30
Най-четени
-
15 737 са чуждестранните студенти, които учат у нас през 2024 г.
През 2024 г. почти 9 000 чуждестранни студенти идват от страни извън Европейския съюз, а почти...
07.04 | 10:45
-
Протест срещу убийствата на пътя се провежда пред Съдебната палата в София
Предвидено е оттам протестът да мине през Министерството на правосъдието и парламента....
07.04 | 09:45
-
Ледено утро, ниски температури, студ и сняг в части на страната
Ето каква е обстановката в страната:
07.04 | 09:27
-
Рая Пеева оставила Явор Бахаров заради по-добър мъж
В резултат на това тя дори пропускала обещаващи професионални възможности
07.04 | 12:15