Имиграцията не е причина за въвеждане на граничен контрол 07.07 | 16:07
ЕП прие резолюция, критикуваща плановете за реформа на Шенгенското пространство
Европейският парламент (ЕП) се противопостави на повторно въвеждане на граничен контрол в рамките на Шенген. Притокът на имигранти не може да оправдае подобни мерки, настояват европейските депутати в резолюция относно планираните промени в Шенгенските правила.
Това заявиха европейските депутати, които днес (7 юли) приеха незаконодателна резолюция относно готвените промени на Шенгенското споразумение.
Върху системата в последно време се оказва натиск, като някои държави членки, изправени пред внезапния приток на имигранти от северна Африка, обмислят повторно въвеждане на контрола на националните граници. В заключенията си от 24 юни, Европейският съвет отправи искане към Комисията да представи предложение за "предпазен механизъм", в отговор на "изключителни обстоятелства" от този вид, които биха могли да изложат на риск Шенгенското сътрудничество, посочват от ЕП.
В своята резолюция депутатите изразиха "силно съжаление" от опитите на няколко държави от ЕС да въведат отново граничен контрол и повтарят своята категорична съпротива срещу всеки нов механизъм на Шенген, който си поставя цели, различни от укрепване на свободата на движение и засилване на управлението на Шенгенското пространство.
Кодексът на шенгенските граници предвижда възможност за повторно въвеждане на контрол на вътрешните граници само когато съществува "сериозна заплаха за обществения ред или вътрешната сигурност". по тази причина и депутатите призовават Комисията да представи инициатива, насочена към "строгото прилагане" на тези членове от страните от ЕС.
Всяко ново допълнително освобождаване от действащите правила, като например нови основания за въвеждане на граничен контрол "по изключение", "определено няма да укрепи системата на Шенген", допълват те.
От ЕП коментират, че "неотдавнашните проблеми с Шенгенското пространство се коренят в нежеланието за прилагане на общите европейски политики в други области", по-специално на общата европейска система за убежище и миграция (която ще включва справянето с незаконната имиграция и борбата с организираната престъпност).
Поради това те подчертават, че е "от изключителна важност" да се постигне напредък в това отношение, предвид факта, че крайният срок за създаване на обща европейска система за убежище е 2012 г.
Нужен е нов, общностен механизъм за оценка
Съгласно действащата в момента система, решението за повторно въвеждане на граничен контрол се взема едностранно от държавите членки. Депутатите смятат, че новият механизъм за оценка на Шенген трябва да бъде прехвърлен на ниво ЕС.
"Новият механизъм за оценка на Шенген трябва да бъде по-ориентиран към ЕС, да се основава на европейски подход и да включва участието на институциите на ЕС, за разлика от изцяло междуправителствения подход", смята Карлос Коельо (ЕНП, Португалия), докладчик на ЕП по механизма.
В текста на резолюцията се подчертава, че новият механизъм за оценка на Шенген, който понастоящем се обсъжда в Парламента, ще бъде част от отговора на тези проблеми, тъй като "той осигурява ефективно наблюдение на всеки опит за въвеждане на незаконен контрол на вътрешните граници и укрепва взаимното доверие". Депутатите изтъкват, че ефективността на механизма за оценка се крие във възможността за санкции, в случай, че недостатъците продължават да съществуват и застрашават общата сигурност на Шенгенското пространство.
Солидарност
Новата система за оценка на Шенген вече дава възможност за искане и получаване на подкрепа от държавите членки в случай на "извънредно трудна ситуация" на външните граници на ЕС.
Създаването на Шенгенското пространство определи обща външна граница, "за чието управление ЕС носи съвместна отговорност" по силата на европейските договори, настояват депутатите. Въпреки това, "ЕС все още не е изпълнил изцяло това изискване", се казва по-нататък в резолюцията.
В заключение, Парламентът "категорично подчертава необходимостта от по-голяма солидарност към тези държави членки, които са изправени пред най-големия приток от мигранти", с цел да им се помогне да се справят с извънредни положения от този характер.
Водещи
-
Първан Симеонов: По-скоро влизаме в нов етап на преговорите
Те не са взривени и шансовете за редовен кабинет съществуват, допълни социологът Евелина...
06.01 | 21:00
-
Царица Маргарита Сакскобургготска празнува своя 90-и рожден ден
Българската царица получи множество поздравления за юбилея си, като в тях се включи и...
06.01 | 20:45
-
Пореден "ремонт" на Изборния кодекс, предлагат от ДБ и ПП
Искат бюлетините да се броят в специално създадени за целта центрове
06.01 | 20:30
-
Грозев: Путин се опитва да манипулира Тръмп преди ултиматума от Белия дом
Доналд Тръмп неведнъж е заявявал, че е готов, желае и може бързо да сложи край на войната в...
06.01 | 20:15
Най-четени
-
Депутатите започват работа
Що се отнася до законодателната власт – ваканцията на депутатите приключи. Основната тема през...
06.01 | 09:45
-
Мнение: Ако не се състави кабинет с първия мандат, ще отидем на нови предсрочни избори
Политолозите Малинов и Буруджиева единни
06.01 | 10:30
-
Проф. Антоанета Христова: Избори напролет
Очаква се някой, който да поеме вълната на недоволството, смята политическият психолог
06.01 | 17:00
-
Почина писателят Димитър Коруджиев
Вестник „Демокрация“ е създаден в дома му от група известни писатели и журналисти през зимата...
06.01 | 15:40