Иран, Сирия и КНДР блокираха договор за търговия с оръжие 29.03 | 15:01
Споразумението е призвано да удари нелегалната търговия с оръжие

Иран, Северна Корея и Сирия блокираха приемането на международен договор, регулиращ търговията с оръжия, чийто оборот годишно се оценява на 70 милиарда долара, пише ВВС.
Трите страни заявиха, че не могат да приемат проекта, който според тях е небалансиран, некоректен и представлява заплаха за способността им да се защитават.
Сред основните критики е и това, че в текста никъде не се посочва забрана да се въоръжават въстанически групировки.
Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун изрази "дълбоко разочарование" от провала на преговорите.
За да бъде приет, договорът трябваше да получи подкрепата на всички 193 членки на ООН на конференцията по проблемите на търговията с оръжия, която започна преди десет дни в централата на ООН в Ню Йорк. Договорът трябваше да определи основните принципи на търговията с оръжие между страните.
Договорът трябваше да определи основните принципи на търговия с оръжие между държавите. Споразумението е призвано да удари нелегалната търговия с оръжие, като предвиждаше забрана на износа на масово въоръжение в границите на територия с наложено ембарго, а също така и забрана за продажба на оръжие на страна, където се нарушават правата на човека.
Обсъждането на такова споразумение стана изобщо възможно едва след като най-големия износител на оръжие в света – САЩ подкрепиха идеята. По обем на сделките след САЩ с 30% се нарежда Русия с 26%, следвана от Германия (7%), Франция (6%) и Китай (5%). За първи път през 2009 година Китай измести Великобритания от петото място в класацията.
Постоянният представител на Великобритания в ООН Марк Грант предложи, независимо от несъгласието на участници в международната конференция проектът на споразумение да бъде внесен за гласуване в Генералната Асамблея на ООН. Теоретично дори и някоя страна да наложи вето на споразумението, то би могло да бъде одобрено с мнозинство и да влезе в сила при подкрепата на не по-малко от 50 държави.
Активисти и правозащитници настояват за по-бързото приемане на международно споразумение. Според редица организации именно незаконната търговия с оръжие и лошото регулиране способстват за разпалването на редица конфликти, увеличават корупцията и забавят развитие на бедните страни в света.
Водещи
-
Освен варенския кмет: Задържани са и двама общински съветници
Подробности за случая се очакват в утрешния ден
08.07 | 18:20
-
Приключиха снимките на следващия сезон на „Ергенът" - "Любов в рая"
Шоуто е свършило преди седмици
08.07 | 17:45
-
Шофьорът, причинил катастрофата, в която загина Сияна, остава в ареста
Съдът е сметнал за неоснователни мотивите на защитата на подсъдимия
08.07 | 17:30
Най-четени
-
И ЕП гласува ЗА влизането ни в еврозоната (ОБНОВЕНА)
Финалното решение ще вземат финансовите министри на 27-те държави членки на ЕС в Брюксел след...
08.07 | 13:31
-
Христо Петров: Всеки вика „Махам се", къде се махаш – в еврозоната се махаш
По думите на Петров, "добро ще има направя, ако поне аз им спестя мащабния икономически анализ...
08.07 | 11:30
-
Протест срещу въвеждането на еврото (ОБНОВЕНА)
08.07 | 14:00
-
България, добре дошла в еврозоната!, гласи надписът на близо 30-метров транспарант, поставен на сградата "Шарльоман" на Европейската комисия в Брюксел
Сградата "Шарльоман" е първата от комплекса сгради в Брюксел, издигнати за нуждите на...
08.07 | 11:44