Ирина Бокова: "Ислямска държава" иска да унищожи националната идентичност 12.11 | 19:34
Директорът на ЮНЕСКО призова света за помощ срещу разрушаването на културни паметници в Близкия изток
"Екстремистите не подбират между култура и хора. Нападат и двете цели. Не става дума за камъни и сгради, а за ценности и знание....Унищожавайки културното наследство, "Ислямска държава" цели да унищожи националната идентичност". Това заяви генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова в речта си в рамките на 38-та генерална конференция на ЮНЕСКО. Основна тема на конференцията бе кампанията Unite4Heritage, чиято цел е да се прекрати разрушаването и ограбването на културни паметници при въоръжени конфликти.
Всъщност в страните, които са обхванати от въоръжени конфликти като Ирак, Сирия, Либия и Йемен, е налице систематично унищожаване и ограбване на културни и исторически паметници, посочи Бокова. По тази причина ЮНЕСКО се стреми да работи на всички фронтове със своите страни-членки и всички възможни партньори, за да се сложи край на нелегалния трафик на артефакти.
"Затова е необходимо засилване на правосъдието, създаване на възможности и сътрудничество", подчерта генералният директор на ЮНЕСКО. Тя благодари на всички страни-членки на организацията, но подчерта ролята на Япония, Норвегия, Катар, Словакия, Франция, ЕС и редица други за тяхната финансова подкрепа на кампанията.
Бокова започна кампанията в края на март 2015 г. в Багдадския университет. Тогава тя заяви: "Днес отправяме ясно послание , че не приемаме културното прочистване и се обединяваме, за да направим всичко възможно, за да го спрем".
Изборът на Багдад за започване на кампанията не е случаен, защото разрушаването на ценни културни предмети и исторически обекти е военно престъпление. Всъщност културното прочистване, на което днес светът е свидетел в Ирак и Сирия, цели унищожаване на националната идентичност. Двете страни са само един от примерите за варварските действия на радикални екстремисти. Но положението в Либия и Йемен не се различава от ставащото в тези две страни.
Поради бедствията в обхванатите от конфликти страни Бокова призова: "Трябва да излезем от кутията на културата, да водим политики, които свързват секторите на човечността, сигурността и културата. Трябва да интегрираме меката сила на културата в една твърда сила на мироопазващи операции". Тя призова цялата аудитория в залата в централата на ЮНЕСКО в Париж да подпомагат кампанията с всички възможни средства и начини.
"Всъщност е трудно да се определи какви щети причиняват екстремистите. В материално изражение например "Ислямска държава" печели около 50 млн. долара от нелегален износ на петрол. Почти още толкова джихадистите си докарват чрез откупи. Унищожаването и незаконната продажба на безценни артефакти не може да бъде изразена в числа, а като щети за бъдещите поколения.
При годишен бюджет от около 500 млн. долара ЮНЕСКО не е в състояние сама да изпълни амбициозната цел на кампанията за защита на наследството на различните народи по света.
В късния следобед в ЮНЕСКО беше отбелязана 10-та годишнина от създаването на междуправителствената организация Фонд за африканско световно наследство (ФАСН). Организацията възникна в опит да бъде развита стратегия за справяне с предизвикателствата, срещу които се изправят множество африкански държави при прилагане на Конвенцията за световно наследство от 1972 г.
Водещи
-
Търсят дом за кучето на изчезналото дете от с. Конаре, майката не го иска
Животното е в окаяно състояние - видимо недохранено
23.12 | 18:00
-
Досиетата Х: НЛО кръжи над Балкана, блести като Витлеемската звезда
Странното небесно знамение е наблюдвано от Казанлък, Шейново и Ямбол
23.12 | 17:40
-
МС разпредели десетки милиони за министерства и болница
Програмата за украинските бежанци се удължава до март догодина
23.12 | 17:00
Най-четени
-
Как мъж се сдоби с глоба за нарушение в София, без колата му да е мърдала от Пловдив
Какво е обяснението на Центъра за градска мобилност?
23.12 | 12:00
-
Пеевски: ДПС напуска АЛДЕ! Имаме ценностен разлом
Решението е взето след задълбочен анализ и дебат в партията, свързан с бъдещето и базисните...
23.12 | 13:00