Испания започна репресии срещу каталунските власти заради референдума 20.09 | 13:22
По заповед на Мадрид полицията обискира министерства, арестува министър в Барселона

Испанската полиция задържа каталунски министър, участващ в планирането на забранения референдум за независимост, предаде Би Би Си. Става въпрос за младшия икономически министър Жозеп Мария Жове, арестуван в сряда сутринта като част от акция срещу представители на регионалното правителство, съобщават испанските медии.
Каталунският кабинет междувременно се събира спешно заради обиските, а жители на Барселона се събраха пред институцията на министъра, за да протестират.
Служители на реда са влезли в каталунските министерства на икономиката, вътрешните работи, външните работи, социалните въпроси, телекомуникациите и финансите. Според "Ел паис" арестуваните са общо 14, а каталунското издание "Вангуардия" и в."ABC" говорят за 12 задържани в няколко институции, включително във външното министерство.
Акцията е в отговор на референдума, насрочен за 1 октомври, на който каталунците ще бъдат питани дали автономната им област да се отдели от Испания, а единият от предметите на разследването е злоупотреба с държавни средства, твърдят източници на "ABC".
Ден по-рано испанските власти конфискуваха близо 45 000 плика, които каталунското правителство смяташе да използва, за да извести за референдума. По-рано пред главния прокурор на страната се явиха част от 700 кметове, които бяха призовани от Мадрид заради подкрепата си за допитването.
Жозеп Мария Жове е "дясната ръка" на каталунския вицепрезидент Ориол Джункерас, формално заема и поста генерален секретар на институцията му. Партията на Джункерас е коалиционен партньор в регионалното правителство на Карлес Пудждемон.
Миналата седмица испанското правителство обяви, че е готово на "извънредни мерки", ако считаният от него за незаконен референдум се проведе.
Водещи
-
Протест срещу въвеждането на еврото блокира центъра на София
Недоволните от предстоящото ни влизане в еврозоната блокираха булеварда пред сградата на...
04.06 | 09:45
-
Възрастни клиенти на големите търговски вериги в България се объркват, когато виждат цени в евро и левове
"Законът казва ясно, че цената и в двете валути трябва да е изписана ясно с един и същи шрифт...
04.06 | 09:30
-
Politico: Най-бедната страна в ЕС се готви да влезе в еврозоната 2
При положителен доклад от днес, следващите стъпки в процеса са:
04.06 | 09:14
-
Повече от 2 милиона американци са "изчезнали" от населението през 2020 и 2021 година
Решения има, но липсва политическа воля
04.06 | 08:59
Най-четени
-
60 000 четвъртокласници се явяват на НВО по математика
Специални условия за ученици със СОП
04.06 | 08:27
-
Повече от 2 милиона американци са "изчезнали" от населението през 2020 и 2021 година
Решения има, но липсва политическа воля
04.06 | 08:59