Испанските власти издирват последния терорист от клетката 19.08 | 10:31
Всички останали са или арестувани, или вече мъртви

Испанските власти издирват последния от 12-те членове на джихадистката клетка, стояща зад атентатите в Барселона и Камбрилс. Полицията вече е установила самоличността му. Всички останали 11 заподозрени или вече са задържани, или са мъртви. Това стана ясно от думите на шефа на полицията в Каталуния Хосе Луис Траперо.
В интервю за телевизия TV3 той обясни, че в хода на разследването са установени 12 души, които имат общо с организирането на двете кървави нападения. Четирима от тях вече са арестувани. Други петима са ликвидирани по време на атаката в Камбрилс. При взрива в апартамента в Алкантра, където терористите са подготвяли самоделна бомба, са загинали двама, а не един от тях, както се смяташе по-рано. Тялото на втория човек бе намерено по-късно под развалините след взривилата се самоделна бомба. Така само един член на клетката засега става в неизвестност, но самоличността му е известна на органите на реда, обяснява Траперо.
Всичките петима убити терористи в Камбрилс са разпознати. До един са мароканци и са на възраст от 17 до 24 години. Това са Муса Укабир, сочен за основен организатор на атентатите, Саид Ала, Мохамед Хичами, брат му Омар Хичами, както и Юнес Абуякуб, предаде РИА "Новости".
Полицията обаче все още не може да каже със сигурност дали Муса Укабир е бил зад волана на белия бус, врязал се в тълпата в Барселона. Според думите на Трапер обаче тази хипотеза вече изглежда по-малко вероятна. "Възможно е да е бил той, но сега това изглежда по-малко вероятно, отколкото преди няколко часа", каза полицейският шеф, без да даде подробности защо нещата стоят така. Той само отбеляза, че органите на реда засега не са сигурни, че шофьорът е бил Муса Укабир.
Водещи
-
Преизбраха Слави Трифонов за лидер на "Има такъв народ"
Националната конференция на партията е взела и други важни решения
17.05 | 18:03
-
БСП с позиция: Подкрепи въвеждането на еврото
17.05 | 18:02
-
Училищни автобуси ще развозват деца за матурите
По инициатива на министър Красимир Вълчев от 16 май е сформиран щаб във връзка със ситуацията...
17.05 | 18:01
-
Израел "подпали" и Евровизия
Увеличават се призивите страната да бъде изхвърлена от песенния конкурс заради офанзивата си в...
17.05 | 18:00
Най-четени
-
Емил Радев преди всички: Конвергентният доклад за България е положителен
След няколко дни той ще бъде представен, уточне евродепутатът от ГЕРБ
17.05 | 10:00
-
Денков: Има рекет и изнудване срещу ръководството на СО
Без съмнение има политическа атака, заяви още той
17.05 | 11:00
-
Транспортът в София няма да се движи, докато не бъдат удовлетворени исканията на транспортните работници
Това заявипредседателят на Федерацията на транспортните работници "Подкрепа" Иван Кирилов
17.05 | 12:00