Испански мюсюлмани на протест срещу тероризма 21.08 | 10:33
Редица джамии пък бяха атакувани от крайнодесни националисти

Испански мюсюлмани организираха протест срещу тероризма. Над сто души се събраха на централния площад в Мадрид, за да демонстрират недоволството си от нападенията, организирани от ислямистки радикали в Барселона и Камбрилс. Акцията е протече под мотото "Те не ни представляват, всички против тероризма”. Участниците почетоха паметта на жертвите на двата атентата от петък с минута мълчание, предаде БГНЕС.
"Всички срещу тероризма и всички за мира”, "Не и от мое име”, "От кога тероризмът стана религия?”. Такива надписи можеше да се прочетат върху плакатите, които мюсюлманите държаха в ръце. "Длъжни сме да излезем и заявим, че те (терористите, бел.ред.) не ни представляват. Длъжни сме в този момент да бъдем до испанците. Това е наш морален и етически дълг. Това не трябва да се свързва с която и да е култура или религия. Трябва да сме единни и да бъдем силни. Те искат да ни разделят, но Испания ще се движи напред, тя има опит с подобни неща”, заяви президентът на ислямския културен център на мадридската община Фуенлабрада Мимун Амриуи.
"Докато сме единни, сме непобедими”, скандираха събралите се. Някои от участниците донесоха свещи и цветя, които положиха в центъра на площада.
След терористичните актове в Испания се случиха и няколко инцидента, свързани с антимюсюлмански настроения . Неизвестни нацапаха с червена боя фасадата на мароканското консулства в Тарагона. Надписи със заплахи по адрес на мюсюлманите и на мароканските имигранти пък се появиха на фасадите на джамиите в каталунския град Монблан и върху сграда, свързана с джамията в Севиля.
В петък в самия център на Барселона крайнодесни порведоха митинг под надслов "Прекратете ислямизацията на Европа!”, "Испания е християнска, а не мюсюлманска!”. В края на мадридската акция събралите се прочетоха декларация. "Терористите със своята идеология никога няма да могат да поставят под съмнение намерението ни да изграждаме свободата и демокрацията. Те са терористи – нищо повече. Ние, мюсюлманите, също сме жертви на тази диващина”, се казва в посланието. Подобни акции се провеждат в много градове в Испания.
Крайнодесни испански националисти пък атакуваха джамията в Гранада. Те развяха антиислямски лозунги и обвиниха мюсюлманите, че финансират тероризма, предаде бТВ.
Водещи
-
Изтече чат на високопоставени представители на правителството на САЩ
Ето какво пише в него
25.03 | 21:00
-
Заснеха мистериозна синя спирала в небето над Европа (ВИДЕО, СНИМКИ)
Кадри на спиралата, заснети на 24 март, бяха изпратени от различни точки на Стария континент
25.03 | 20:45
-
Кметът на Петрич: Няма злоупотреба с евросредства
Димитър Бръчковbуточни, че Общината започва да събира документи и доказателствата в своя...
25.03 | 20:15
Най-четени
-
Народен лечител >> Благовещение: Излизайте с десния крак и с пара в джоба за късмет
Изчистете дома си и пречистете със светена вода, светва Слав Херлев
25.03 | 13:30
-
"Унижавам и мачкам всички безполезни роби!" Това пише Габриела Сашова, обвинена в изтезаването на животни
Засега водещата версия е, че са ги взимали от обяви за осиновяване в интернет. Разследването...
25.03 | 10:30