И ООН започна да натиска държавите в ЕС да приемат повече мигранти 27.09 | 10:07
Надяваме се, че този важен жест на солидарност ще продължи, казват от комисариата за бежанците

Не само Брюксел, но и ООН започна да натиска държавите-членки да приемат повече бежанци. След като по-рано този месец стана ясно, че Еврокомисията възнамерява да въведе нови квоти за прием на мигранти, сега и от световната организация дават препоръка това да бъде направено. Върховният комисариат на ООН за бежанците призова ЕС да продължи с презаселването на бежанци и след края на сегашната програма, която официално приключи във вторник.
"Въпреки факта, че програмата за презаселване само частично постигна целите си с 29 144 преселени, тя доказа жизненоважното си значение. Тя облекчи хуманитарната ситуация в Гърция, частично намали напрежението в Италия и подобри живота на много от тези, които търсят закрила. Надяваме се, че този важен жест на солидарност ще продължи и след 26 септември", казва европейският директор на Върховния комисариат на ООН за бежанците Паскал Море. Според нея програмата за презаселване трябва да продължи дотогава, докато се създаде по-стабилна и ефективна процедура.
През 2015 г. ЕК предприе решителни действия за преодоляване на кризата с бежанците, пред която са изправени държавите членки и съседите им. За първи път в историята на европейската политика в областта на миграцията Комисията предложи да бъдат преместени 160 000 души, които се нуждаят от международна закрила, от държави от ЕС, подложени на извънреден натиск, към други страни-членки като знак на конкретна солидарност. Същевременно, за да се реагира всеобхватно на световната миграционна криза и за да се демонстрира солидарност с не по-малко засегнатите трети държави, Еврокомисията отправи препоръка за схема на ЕС за презаселване на 20 000 лица, нуждаещи се от международна закрила. Към 22 септември 2017 г. са презаселени 47 905 души, сред които 20 066 бежанци от Гърция и 9078 от Италия.
Водещи
-
Военна техника ще се придвижва по пътищата у нас
Автоколоните ще се ескортират от екипи на служба „Военна полиция“.
11.08 | 17:59
-
Регионалната здравна инспекция в Кърджали е регистрирала първия случай на СПИН за тази година
Потвърденият случай на СПИН не е установен по време на кампанията. Пациентът се е изследвал на...
11.08 | 17:40
-
България e сред осемте държави без законодателство за киберсигурност
Сериозни глоби при нарушения
11.08 | 17:20
-
51 пожара са възникнали днес, десет от тях са напълно загасени
Опасност за националния парк
11.08 | 16:59
Най-четени
-
Откриха мъртва сърна, завързана в чувал
Тялото на животното е намерено в имот в селото, завързано в чувал.
11.08 | 12:30
-
Преди срещата на върха: При какви условия е възможен мир в Украйна?
Украинският президент Володимир Зеленски не беше посочен като участник в разговорите за...
11.08 | 11:30
-
Гастроентеролог: Внимавайте с яйцата, леда в заведенията и царевицата на плажа през лятото
Той е член на Европейското дружество по гастроентерология, активно участва в научни форуми в...
11.08 | 14:15
-
35-годишен мъж е нападнат в дома си в центъра на София
Нападението е било заснето от охранителни камери на сградата.
11.08 | 10:15