И все пак санкциите на САЩ срещу Русия остават докато не върне Крим 03.02 | 15:32

Представителката на Тръмп в ООН заяви, че е длъжна да осъдия руската агресия и войната

От iNews.bg

Свързаните с Крим санкции на САЩ ще се запазят, докато полуостровът не се върне под контрола на Украйна. Това заяви новият постоянен представител на САЩ в ООН Ники Хейли, назначена Доналд Тръмп .

"Крим е част от Украйна. Въведените от нас санкции във връзка с Крим ще се запазят, докато Русия не върне контрола върху полуострова на Украйна”, заяви Хейли в своето първо изказване в Съвета за сигурност на ООН. Новата американска представителка със съжаление отбеляза, че при първата си реч "е длъжна да осъди агресивните действия на Русия”.

"Не трябва да бъде така. Ние наистина искаме по-добри отношения с Русия. Въпреки това, плачевната ситуация в източната част на Украйна изисква ясно и сериозно осъждане на действията на Русия”, заяви Хейли на заседанието в ООН.

В четвъртък Съветът за сигурност проведе открито заседание във връзка със ситуацията в Източна Украйна, която се влоши значително през последните дни. В същото време постоянният представител на Русия в Съвета за сигурност Виталий Чуркин видя положителен елемент в изказването на Хейли и изрази надежда, че ще може да работи успешно с нея.

Припомняме обаче за голямата новина от вчера, че САЩ сваля една от санкциите срещу Русия. Тя обаче е най-малко очаквана, тъй като става дума за вдигане на забрана, въведена срещу Федералната служба за сигурност (ФСБ) - наследникът на КГБ.

Решението в случая е на щатското финансово министерство и се отнася до координацията, искането и получаването на данни от ФСБ, както и информационни продукти и технологии, купуването на лицензи, които вече не са забранени. Разрешено е включително и заплащането за тях. Въведен е обаче лимит от 5000 долара на година. Остава в сила и забраната за разплащане с ФСБ да бъдат използвани сметки, които по-рано са били блокирани от САЩ.

Отменените вече санкции срещу ФСБ бяха въведени през април 2015 г. и през декември 2016 г. с укази на бившия президент Барак Обама. Причината за тях бе съмнението за участие на Русия в хакерски атаки срещу САЩ, предаде "РИА Новости". В документа обаче се споменава изрично, че остава забранено да се осъществява експорт, реекспорт и предоставяне на каквито и да било стоки и технологии на територията на Крим.

От Кремъл засега се въздържат от коментар за акта на Вашингтон, предаде вчера ТАСС. Говорителят на Путин Дмитрий Песков отбеляза, че преди това властите трябва да се запознаят подробно с решението и да разберат за какво точно става въпрос. Той обаче подчерта, че досега никога американците не са налагали санкции върху нещо, което е в техен интерес. И даде пример с износа на руски ракетни двигатели за САЩ.

Водещи