Какво се случва след смъртта на папата? 21.04 | 13:40
Кардинал-камерлингът (бел. ред. - генералният администратор на папския двор) е първият човек, който бива уведомен за смъртта на папата, като той има задачата да “докаже” смъртта му

Кардинал-камерлингът (бел. ред. - генералният администратор на папския двор) е първият човек, който бива уведомен за смъртта на папата, като той има задачата да "докаже” смъртта му.
Според формалната процедура камерлингът трябва да застане до тялото на суверена и да го повика три пъти, използвайки кръщелното му име. При липса на отговор папата официално се обявява за мъртъв. Издава се смъртен акт, а генералният администратор заключва папския апартамент.
В миналото това се е правило, за да се избегнат кражби от алчни кардинали. В днешно време традицията се е запазила като начин за защита на достоверността на папското завещание.
След това камерлингът сваля Пръстена на рибаря, накитът, който всеки католик е длъжен да целуне при среща със суверена, и го разрязва на две пред очите на присъстващите кардинали. Освен че предотвратява фалшифицирането на документи, процесът символизира края на управлението на папата.
Следва официалното известяване за кончината. Генералният Викарий е уведомен пръв. Втори е деканът на светия съвет, който трябва да сподели новината с всички останали кардинали. Следват посланиците на Светия престол, които трябва да информират дипломатическите мисии на Ватикана по целия свят.
Папата трябва да бъде погребан между четвъртия и шестия ден от смъртта си, а траурът в негова чест трае девет дни. Главата на Католическата църква до голяма степен планира процедурата след кончината си, оставяйки детайлни инструкции, които камерлинга трябва да следва.
15 дни след смъртта на папата Светия престол започва папски конклав - събрание на кардиналите-избиратели, което трябва да назначи нов суверен. Преведена от латински думата конклав означава "с ключ”.
За да се избегне външна намеса, кардиналите се заключват в Сикстинската капела. Всички кардинали под 80-годишна възраст, както и всички отлъчени кардинали, имат право на глас.
През първият ден на конклава те отслужват литургия, след което се отправят към капелата, където се заклеват да следват правилата на изборния процес. Срещите не спират докато един от кандидатите не получи поне 2/3 от гласовете, като всички бюлетини биват изгаряни след преброяване.
Черният пушек от комина на капелата означава, че изборите са били неуспешни, докато белият дим известява гражданите за избора на нов папа, разказва dariknews.bg.
Водещи
-
Поредно напрежение между Костадин Костадинов и Манол Пейков в пленарна зала
Вчера беше обявено официално моето дело срещу Костадинов, то е на 2 октомври тази година....
18.07 | 11:15
-
Адвокатът на Благомир Коцев: Няма доказателства за искан подкуп
Съмнения за изкуствени записи
18.07 | 10:59
-
Рекорден брой плажове на българското Черноморие са отличени с престижната международна награда "Син флаг"
Тя се дава след оценка на Европейската агенция по околна среда, която се прави всяка година....
18.07 | 10:30
-
ПП организира протест след решението на съда за Благомир Коцев
Основният свидетел оттегли показанията си
18.07 | 10:15
Най-четени
-
Апелативният съд остави в ареста варненския кмет Благомир Коцев
Двамата общински съветници Йордан Кателиев и Николай Стефанов също остават в ареста
18.07 | 03:16
-
България отбелязва 188 години от рождението на Апостола на свободата Васил Левски
Събития, свързани с годишнината
18.07 | 09:15
-
Отварят тунелите „Правешки ханове“ и „Топли дол“ на АМ „Хемус“
Тунел „Топли дол“, който е в експлоатация от 1985 г., и „Правешки ханове“, пуснат в края на...
18.07 | 09:30