Колко струва един по-добър свят ли? Около 5 трилиона долара 04.08 | 14:06
Нашето поколение ще е първото, което може да пребори крайната бедност, според ООН

Държавите членки на ООН са постигнали съгласие по новата програма за развитие в следващите 15 години, която призовава за намаляване на бедността и глада, равнопоставеност между половете, както и за незабавна борба с климатичните промени, предаде AP.
Проектът на споразумението очертава 17 задачи със 169 конкретни цели по въпроси като ликвидирането на бедността във всичките ѝ проявление и навсякъде, до насърчаването на качественото образование и достъпа до качествена енергия, при защитаване на околната среда.
"Ние можем да бъдем първото поколение, което ще стигне до край в борбата с бедността, и последното поколение, което ще премахне последиците от глобалното затопляне преди да е станало твърде късно", заяви генералният секретар на ООН Бан ки Мун.
Документът, наречен "Трансформация на нашия свят: Програма за устойчиво развитие 2030 г." ще бъде приет на срещата на върха на ООН точно преди годишната среща на лидерите през септември. Тогава повече от 160 държавни лидери ще бъдат говорители по време на тридневна среща, включително ръководителите на Китай, Русия, Иран и Франция.
Неправитествени организации като WWF изразяват задоволство от документа, който предвижда насърчаване на икономическия растеж и едновременно с това опазване на околната среда.
В последния си доклад за изпълнение на Целите на хилядолетието генералният секретар на ООН отчете, че над 1 млрд. души по света са били изведени от състоянието на крайна бедност за последните 15 години, повече млади момичета имат достъп до образование, откогато и да било, а успехът в борбата със СПИН, е безпрецедентен.
Но все още единствената цел на хилядолетието, която е изпълнена, е намаляване на бедността, което се дължи основно на икономическия растеж в Китай. По данни на ООН с по-малко от 1,25 долара на ден разполагат хората в в Южна Азия и субсахарска Африка и 60% от населенията на Индия, Нигерия, Китай, Бангладеш и Конго.
За да се пребори с тези проблеми обаче ООН се нуждае от огромни средства. Необходими са между 3,5 и 5 трилиона долара за следващите 15 години.
Водещи
-
Съдът реши: Студентите платена форма вече ще могат да получават стипендии 2
Решението подлежи на обжалване пред петчленен състав на ВАС.
07.07 | 14:30
-
Тази седмица започва кампанията за гимназиите 2
Седмокласниците ще имат три дни - от 8 до 10 юли включително, за да подадат своите документи...
07.07 | 13:59
-
Желязков не очаква изненади във финалните гласувания за еврото
В три отделни акта се решава за приемане на България в еврозоната от 1 януари догодина
07.07 | 13:30
-
Появи се нова версия за черния леопард
По нейни думи на появилото се по-късно видео от Румъния е заснета домашна котка, като...
07.07 | 12:59
Най-четени
-
Горанов:Нито лев от 78-те милиарда лева валутни резерви на Българската народна банка няма да напусне балансовата сметка на институцията след влизането на България в еврозоната
Предупреждение за бюджетния дефицит
07.07 | 09:50
-
Заради европейска директива се очаква скок на горивата
За цените на горивата след влизане на еврото Бенчев заяви, че цената ще се изчислява така,...
07.07 | 10:30
-
Приемането на еврото навлиза в последната фаза
Приемане на еврото през следващата година
07.07 | 10:14
-
Затварят таверните на открито в Гърция от 12 до 17 часа
Затваряне на заведения и сериозни глоби
07.07 | 09:45