Лидерите на ЕС и САЩ искат избори в Донбас 18.11 | 17:44
Според тях това е една от стъпките за урегулирането на ситуацията в Източна Украйна

Лидерите на САЩ и водещите държави от ЕС са загрижени от продължаващия конфликт в Източна Украйна и се обявяват за надеждно прекратяване на враждебните действия в региона, както и за провеждане на местни избори, съобщава прес службата на Белия дом. Информацията беше разпространено след срещата на президента на САЩ Барак Обама с лидерите на Ангела Меркел, Франсоа Оланд, Тереза Мей, Матео Ренци и Мариано Рахой в Берлин.
Провеждането на избори в Донбас е едно от ключовите условия за политическо уреждане на конфликта в Източна Украйна. Според Минските споразумения те трябваше да се състоят още през 2015 г., заедно с провежданата в Украйна конституционна реформа за предоставяне на постоянен особен статут на отделни райони в Донецка и Луганска област, припомня БГНЕС.
Поради нежеланието на Киев да изпълни поетите задължения – да амнистира всички участници в събитията в Донбас, да приеме законодателство за особения статут и да подготви закон за изборите, сроковете многократно се удължаваха. Украйна отказва да обсъжда подготовка за избори като се обосновава с липсата на сигурност в региона.
Водещи
-
Киселова: Искането на оставката ми е тема, по която опозицията може да намери общ език
Парламентът е доказал, че може да работи въпреки неговата фрагментация
02.08 | 18:00
-
Стана известен последният есемес на Тодор Славков до Крушарски
Съобщението до бизнесмена Малък Тошко е изпратил десет дни по-рано - на 11 юли
02.08 | 17:40
-
Мира Радева в шок: Мъжът ми чака близнаци, изневерявал ми е с години!
Социоложката се развежда
02.08 | 17:00
Най-четени
-
Хиляди с глоби по 350 евро в Гърция
Камионите и автобусите нямат право да се движат в лявата лента, дори при изпреварване
02.08 | 15:00
-
Зафиров: Илияна Йотова е една от възможните за номинация на БСП-ОЛ за президент
Левицата ще участва на тези избори с амбицията да ги спечели, каза той
02.08 | 13:00
-
Протест затваря пътя към ГКПП "Маказа"
Призовават се гражданите, планиращи пътуване към Гърция в този ден и часови диапазон, да...
02.08 | 09:45