Мей и Юнкер ще ускоряват преговорите за Брекзит 17.10 | 15:07
Двамата излязоха с обща декларация, обявиха се и за запазване на споразумението с Иран

Преговорите за излизане на Великобритания от ЕС трябва да бъдат ускорени. За това се съгласиха по време на среща в Брюксел британският премиер Тереза Мей и председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Двучасови разговори, работна вечеря и обща декларация от шест изречения. Това е равносметката от срещата на двамата снощи в Брюксел, предаде БНТ. Лидерите на Великобритания и Еврокомисията се съгласиха, че преговорите за Брекзит трябва да бъдат ускорени през следващите месеци.
Срещата на британския премиер и председателя на Европейската комисия бе обявена по-малко от 24 часа предварително, а журналистите бяха държани настрана. Преди това Юнкер бе лаконичен. "Никога не съм разбирал защо журналистите, дори най-знаменитите, винаги питат за изхода от срещата, преди тя да се е състояла. Ще се срещна с госпожа Мей тази вечер, ще говорим и ще разберете резултатите", коментира той.
Освен забързване на преговорите за излизане на Великобритания от Европейския съюз, в декларацията се посочва и общият интерес да бъде запазено споразумението за иранската ядрена програма, както и общата работа за засилване на сигурността на гражданите в Европа и конкретно в борбата с тероризма.
Разговорите между Мей и Юнкер се състояха три дни преди срещата на върха на ЕС в четвъртък и петък в Брюксел. Европейските лидери трябва да решат дали преговарящите за Брекзит могат да преминат към втората фаза, която предвижда обсъждане на бъдещите търговски отношения. От гледна точка на ЕС няма достатъчен напредък. Основният спорен въпрос е колко трябва да плати Великобритания за "развода". Според Брюксел сумата е между 60 и 100 милиарда евро.
Водещи
-
Жеги до 42°C връхлитат страната в края на юни
Задава се продължителен жежък период със засуха
15.06 | 18:00
-
България поема председателството на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа
Президентът Румен Радев ще участва в Срещата на върха на ПСЮЕ
15.06 | 17:40
-
Голям военен парад във Вашингтон съвпадна с рождения ден на Тръмп
Амерканският президент вчера стана на 79 г.
15.06 | 17:20
-
Драгомир Стойнев: Ако има нов тип бежанска вълна, държавата трябва да е подготвена
Нужни много ясни анализи как този конфликт ще се отрази върху икономиката на България, върху...
15.06 | 17:00
Най-четени
-
Борисов с остри критики към президента Радев
Лидерът на ГЕРБ остро нападна и ПП, че обикаляли по европейски държави да молят България да не...
15.06 | 11:20
-
Станков: Всички големи фондове с готовност за изгодно финансиране на българската енергетика
Министърът на енергетика подчерта, че по отношение на енергетиката трябва да се гледа 20...
15.06 | 16:00
-
Прея с изповед: Била изоставена от майка си (ВИДЕО)
Певицата споделя пред Мон Дьо за липсата на родителска подкрепа, личната терапия и процеса по...
15.06 | 13:00