Милен Керемедчиев за ударите по Иран: Ситуацията става притеснителна 13.06 | 10:00
Той очаква рязка и бърза ескалация на напрежението
Ситуацията става притеснителна. Вероятно е САЩ да изпратят бойна флотилия. Иранците затвориха вратата за преговори със САЩ и отвориха вратата на Израел за извършването на тези нападения.
Това коментира пред БНР Милен Керемедчиев, бивш заместник-министър на външните работи и на икономиката. Той очаква рязка и бърза ескалация на напрежението, защото "при всички положения Иран ще отговори с масирана атака с дронове и ракети".
Много е вероятно да видим бързо дислоциране на американски и британски кораби в близост до Израел, прогнозира той. Според него възможно е въздушната отбрана на Израел да се окаже под изпитание.
По думите му, Техеран е имал готовност до края на настоящата година да произведе 9 ядрени бойни глави, като по този начин промени ситуацията в Близкия изток, затова Израел е предприел ударите.
Повечето проксита на Иран бяха елиминирани, но той остава изцяло в близката орбита на Русия, напомни Керемедчиев.
"Трябва да наблюдаваме действията на Русия, които подкрепяха това развитие на Иран. Русия усилено иска да участва в този преговорен процес, тъй като интересите ѝ там са огромни – с помощта на Русия се развива тази ядрена програма на Иран. Иран няма да се откаже сам от нея. Ядрената програма на Иран няма да спре, но поне ще бъде забавена или върната в тази фаза, в която няма пряка опасност от създаването на ядрени бойни глави."
Този конфликт от регионален, рязко ще се превърне в глобален, смята той.
"В началото сме на много горещ конфликт, който може да засегне и други страни от региона – Саудитска Арабия, ОАЕ, Бахрейн, Катар, Йемен, което ще доведе до проблеми в корабоплаването."
Водещи
-
bTV премахна Цънцарова от лицата на телевизията
Снимката на Цънцарова е премахната от раздела "Лицата на bTV" в сайта на телевизията. Там все...
23.12 | 17:40
-
Двойно са поскъпнали някои лекарства у нас за последните месеци
Причините не са свързани с еврото, а с липсата на контрол на цената на производителя
23.12 | 17:19
-
Евелина Славкова: Малките партии губят при нов проект на Радев
Славкова посочи, че т.нар. "санитарен кордон" срещу Делян Пеевски вече е бил реализиран на...
23.12 | 16:59
-
КЗК се произнесе в полза на Столична община по поръчката за сметопочистване в София
Процедурата за Зона 4
23.12 | 16:45
Най-четени
-
Митов обяви: МС създава специализирана оперативна група за борба с прането на пари
Той има опит в това отношение и заедно с другите институции като НАП, Агенция „Митници“, ДАНС,...
23.12 | 13:00
-
Нощен труд - заплащането минава в евро от 2026 г.
Измененията са свързани със синхронизирането на нормативния акт със Закона за въвеждането на...
23.12 | 14:30
-
Проф. Тодор Кантарджиев: Грипът вече се разпространява епидемично у нас
Той подчерта, че е много добър фактът, че много хора вече са ваксинирани
23.12 | 10:30
-
Борисов: Комисията за противодействия на корупцията не трябва да същестува
Повод за неговия коментар са нейните искания за прекратяване на мандата на варненския кмет...
23.12 | 12:30