Москва: Американците изнасят контрабандно петрол от Сирия 01.11 | 17:22
Сами нарушават собствените си санкции, черното злато е за $30 млн. на месец, казва Захарова

Говорителят на руското външно министерство Мария Захарова обвини САЩ в "контрабанда на сирийски петрол за 30 милиона долара на месец", предаде БНР.
Изказвайки се на брифинг пред пресата в петък, тя добави, че САЩ "заобикалят собствените си санкции" и че "прикриват престъпните си действия" под извинението на войната срещу Ислямска държава. Според Захарова американските сили не планират да се изтеглят от районите на Сирия, в които са разположени нефтените находища "в обозримо бъдеще".
През миналата седмица руското министерство на отбраната разкри сателитни снимки, чрез които се твърди, че добиваният петрол се изнася контрабандно извън Сирия под надзора на САЩ.
Тогава говорителят на министерството - генерал-майор Игор Конашенков каза, че изображенията показват, че "петролът се добива активно и се изнася масово за преработка извън Сирия под "надеждната защита" на американските войски, като това се прави преди и след разгрома на терористите от Ислямска държава". Той също така описа американското присъствие в региона като "международен държавен бандитизъм". Според него операцията по транспортиране на петрола извън Сирия е извършвана от "водещи американски корпорации" и частни военни контрагенти.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп многократно заяви, че американските войски в Сирия остават, само за да защитят нефтените находища от попадане им в ръцете на бойците на Ислямска държава.
Водещи
-
Ако има искане, България ще даде въздушен коридор на руския президент, за да стигне до Будапеща
Това стана ясно от думите на министъра на външните работи Георг Георгиев, казани по време на...
20.10 | 18:00
-
18,6% ръст на минималните тарифи искат таксметровите организации
Промяната ще бъде гласувана в четвъртък
20.10 | 17:45
-
Металдетекторни рамки на входа на моловете предлагат от СДВР
Директорът на СДВР Любомир Николов допълни, че ще продължи полицейското присъствие пред...
20.10 | 17:30
-
Врачка казала на Светлана Василева, че има открадната сестра
Блондинката вярва на астроложките, които ѝ предрекли както провалите, така и това, че 2026 ще...
20.10 | 17:15
Най-четени
-
15-годишно момче почина, след като беше намушкано в столичен мол
Часове по-късно предполагаемият извършител е бил задържан
20.10 | 09:00
-
Двама задържани за номушканото момче в мол в София
15-годишният тийнейджър почина в болница
20.10 | 11:16
-
И днес българският държавен глава беше с цивилен автомобил
Продължава визитата на унгарския президент у нас
20.10 | 12:59
-
Заради гонка с 260 км/ч: Загина невинен шофьор
Това обявиха от Сдружение "Ангели на пътя"
20.10 | 15:15