Намалили сме най-много военните разходи в Централна и Източна Европа 11.04 | 09:23

От Елена Коцева

България е намалила най-много военните си разходи от всички страни в Централна и Източна Европа през 2010 г.

Това показва годишният доклад на Международния институт за изследване на мира (СИПРИ), цитиран от БТА.

Според базирания в Стокхолм институт България миналата година е съкратила военните си разходи с 28 процента. За Латвия намалението е с 26 процента, а Албания, Гърция, Унгария, Литва и Словакия - с по над 10 процента.

СИПРИ отчита, че най-големите съкращения на военните разходи в Европа са регистрирани именно в държави от централната и източната част на континента.

Тази тенденция се обяснява с последиците от икономическата криза и недостига финансови средства. Затова и като цяло институтът отчита забавяне на темповете на военните разходи в световен мащаб.

Според статистиката на СИПРИ военните разходи, направени през 2010 г., възлизат общо на 1.6 трилиона долара – с 1.3 процента повече в сравнение с предходната 2009 г. За сравнение, средният темп на нарастване от 2001 г. е 5.1 процента.

Съединените щати са забавили чувствително увеличаването на военните си разходи през 2010 г. Те са регистрирали миналата година растеж от 2.8 процента при средно 7.4 процента през периода 2001-2009 г.

Съединените щати обаче са похарчили през 2010 г. за военни нужди колосалната сума от 698 милиарда долара - 43 процента от общите световни разходи в тази област. На САЩ при това се падат 19.6 милиарда долара от регистрираното миналата година увеличаване на военните разходи в глобален мащаб от 20,6 милиарда долара (95 процента).

Съединените щати са похарчили през 2010 г. за военни нужди цели шест пъти повече от втората страна в класацията - Китай, със 119 милиарда долара. САЩ са отделили за отбрана 4.8 процента от своя брутен вътрешен продукт (БВП) - най-високият дял в света, с изключение на Близкия изток.

Франция си поделя третото място с Великобритания, с по 59 милиарда долара, въпреки че е съкратила своите разходи с цели 8 процента. Десетката на страните, даващи най-много пари за военнинужди в света, се допълва от Русия, Япония, Саудитска Арабия, Германия, Индия и Италия.

Латинска Америка е регионът, където миналата година е било регистрирано най-голямо нарастване на темповете на увеличаване на военните разходи - 5.8 процента, "въпреки липсата на реални военни заплахи за повечето държави" там, отчита СИПРИ. 

Африка също регистрира бързи темпове на растеж - над 5 процента, който се дължи предимно на големите износители на петрол на континента Алжир, Ангола и Нигерия.

Военните разходи в Близкия изток са нараснали с 2,5 процента. Липсват обаче данни за някои държави, включително за Иран.

Азия е регистрирала растеж от едва 1,3 процента, а сериозното намаление главно в резултат на икономическата криза.

Базираният в Стокхолм институт е създаден като независима фондация с решение на шведския парламент от 1966 г. Финансиран на 50 процента от шведското правителство, СИПРИ се е специализирал в областта на конфликтите, оръжията, оръжейния контрол и разоръжаването.

 

 

Водещи

Най-четени