Напрежението в САЩ ескалира, бой между полиция и противници на Тръмп, над 250 арестувани 11.11 | 20:33
Ку Клукс Клан готви парад за победата на милиардера, очертават се нови сблъсъци с протестиращите срещу избирането му

Напрежението в САЩ около избирането на Доналд Тръмп за президент и последвалите протести вече втори ден продължава да ескалира. След като вчера и по-рано днес на много места дори се стигна до арести на разбунтували се демонстранти по време на шествията, ситуацията започва да се повтаря, но вече се стига до много по-сериозни сблъсъци между протестиращи и полиция. Най-тежко е положението в Портланд, където безпорядъкът вече обхваща все по-големи части на града. Органите на реда не успяват да укротят протестиращите с нормални средства и се стигна дори до употребата на сълзотворен газ и гумени куршуми, предаде "РИА Новости".
Протестното шествие, в което първоначално се включиха около 4000 души, бързо прерасна в масов безпорядък. Демонстрантите започнаха да трошат витрини, да палят кофи за боклук. При опит на униформените да укротят тълпата, тя е влязла в директни сблъсъци с тях, по полицаите полетяха всякакви предмети, камъни и др. Част от протестиращите започнаха да взимат тухли и други предмети от близки строежи, които след това хвърлят по полицаите. След няколкото неуспешни призива тълпата да се укроти, силите на реда прибегнаха до употреба на сила и оръжия. Десетки демонстранти са арестувани.В останалите градове, където на протестите се стигна до сблъсъци с полицията, зад решетките попаднаха други над 250 души.
Подобни инциденти по-рано имаше в още редица градове в САЩ, сред които Балтимор, Чикаго, Денвър, Далас, Сан Франциско, Лос Анджелис, Ню Йорк, Вашингтон. При много от демонстрациите също се стигна до сблъсъци с полицията и арести. Очертават се обаче още проблеми. Днес стана ясно също, че расистката организация Ку-Клукс-Клан (ККК) възнамерява да проведе парад в чест на победата на Доналд Тръмп в Северна Каролина, предаде "Интерфакс". Едни от основните обвинения на протестиращите през последните дни е, че новоизбраният президент на САЩ има расистки възгледи. Демонстрация от страна на ККК вероятно ще доведе и до контрапротести. А изходът от евентуални сблъсъци между привърженици и противници на Тръмп едва ли някой може да прогнозира до какво ще доведат.
Междувременно се появи и нов фактор, който би могъл да доведе до нови протести и ескалация на напрежението. Над 2.3 млн. американци подписаха петиция, разпространена от сайта Change.org, с която призовават електорите в избирателната колегия, които в крайна сметка трябва да определят новия президент на САЩ, да гласуват за Хилъри Клинтън, вместо за Тръмп. На изборите в сряда милиардерът си осигури 298 електори при необходими 270. Не е ясно дали някой от тях ще реагира на призива на подписката, но това може и да не промени нищо предвид сериозния резерв от членове на избирателната колегия, с който разполага Тръмп.
Водещи
-
Капризите на времето: След кратка пауза уикенда – нова порция дъжд и студ идват през новата седмица
През следващите дни вятърът ще отслабне, ще е до умерен от северозапад. В неделя сутринта в...
10.10 | 15:59
-
Майката на Карлос Насар: Той иска да стане легенда, за него само небето е лимит
За финал имате ли още нещо какво да добавите, ако не, пожелайте нещо на нашите слушатели
10.10 | 15:45
-
Такситата в София поскъпват с 50 стотинки?
Наредбата прецизира и срока на действието - до 31 октомври, като обикновено влиза в сила от 1...
10.10 | 15:30
-
Удължиха евакуацията в село Николово
Жителите на Николово ще получат официално уведомление за удължаването на срока на...
10.10 | 15:15
Най-четени
-
Сиромахов публикува остър коментар във Facebook, насочен директно срещу депутата от ИТН Тошко Йорданов
"Тошко, пиша ти тук, за да наруша публично закона ви за личната информация и да имате...
10.10 | 11:15
-
Ще се увеличи ли стойността на ваучерите за храна до 300 лв.? 2
„Проучването ни се провежда след дигитализацията на ваучерите за храна. 96% от хората...
10.10 | 12:00
-
Борисов за спорното предложение на ИТН: Говорих със Слави Трифонов, ще го изтеглят
Това коментира лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов по отношение на спорните промени, предложени от...
10.10 | 12:30
-
Трима българи са осъдени на затвор във Франция за източване на банкови карти, чрез скимиращи устройства
Тримата български граждани са създали схема за измама, която е можела да им донесе много пари,...
10.10 | 12:59