Още по-голяма кипърска кампания срещу засилването на връзките Турция-Либия 28.12 | 17:23
Никозия и Триполи обсъдиха как да противодействат на засилващите се отношения

Кипър засили кампанията си срещу все по-тесните връзки на признатото от ООН либийски правителство с Турция, като домакинства днес преговори с водеща фигура в конкурентната администрация в северноафриканската страна, предаде БНР, позовавайки се на АФП.
Председателят на базирания в Източна Либия парламент Агила Салех се срещна с кипърския си колега Деметрис Силурис, съобщи негов съветник в Бенгази.
Салех е призовал Кипър да оттегли признаването на базираното в Триполи правителство на националното съгласие, което "изгубило легитимността си и искало да продаде Либия на чужденци", каза Хамид ал Сафи.
На срещата били дискутирани начини за противопоставяне на споразуменията, включително в сферата на отбраната, сключени през ноември между Анкара и Триполи.
Едното от тях предвижда пряка военна намеса на турски сили в подкрепа на международно признатото правителство на Файез ал Сарадж. Стъпка, която Турция готви за следващия месец.
Либия е въвлечена в граждански конфликт, в който силите на военачалника Халифа Хафтар, лоялни на източнолибийския парламент, воюват с базираната в Триполи власт.
В понеделник се предвижда в турския парламент да бъде внесено предложение за гласуване на правомощие от турските депутати за изпращане на турски войници в Либия, съобщи междувременно проправителственият информационен сайт Хабер 7, цитиран от БТА. Според информацията ръководството на парламентарната група на управляващата Партия на справедливостта и развитието /ПСР/ е разпратило спешно нареждане до депутатите си.
В рамките на преговорите, които се водят с Либия, предложението за изпращане на войници в Либия, вероятно ще бъде внесено в парламента на 30 декември, в понеделник, и парламентът може да се събре на заседание за обсъждането му на на 2 януари 2020 г. от 14 часа. По тази причина молим всички депутати да съобразят програмата си с това и в уречения ден и час да бъдат готови да присъстват в парламента, се посочва в изпратения до депутатите от ПСР текст.
Хабер 7 допълва, че датите за обсъждане и гласуване в Меджлиса на предложението за изпращане на войници в Либия са били изтеглени изненадващо по-рано от първоначално предвиденото.
Тези дни турският президент Реджеп Ердоган бе обявил, че Турция е готова да изпрати военна помощ на либийското Правителство на националното съгласие /ПНС/, базирано в Триполи. Ердоган бе посочил, че към 8 или 9 януари 2020 г. в турския парламент може да бъде внесено предложение за изпращане на войници в Либия.
Водещи
-
Енергиен експерт: Възможно е да си развалим отношения със страните от "Балкански поток"
"Убеден съм, че това не е правилно решение и се надявам да не бъде взето", заяви Явор ...
28.09 | 18:00
-
Сребърен медал за България ня Световното по волейбол във Филипините
Хиляди у нас подкрепяха отбора ни по време на мача с Италия
28.09 | 15:25
-
СКАНДАЛ: Тръмп си фотошопна снимките с държавни лидери?
Тръмп и Мелания позират на всички снимки по един и същи начин
28.09 | 17:20
-
Ваня Григорова: Ако някой се бори със сивата икономика, да премахне тавана на осигуровките
Аз няма да подкрепя предложението за увеличение на цените за паркиране в синя и зелена зона,...
28.09 | 17:00
Най-четени
-
Масово гледане на финала по волейбол в цялата страна – вижте къде
Националният ни отбор ще играе днес от 13.30 ч. срещу тима на Италия за титлата на световното...
28.09 | 09:00
-
Румен Петков: ПП-ДБ живеят от Пеевски и заради Пеевски
Той за тях е като слънцето и въздуха
28.09 | 11:00
-
Основни хранителни стоки поскъпват на тържищата
Повечето зеленчуци и плодове поевтиняват на борсите у нас
28.09 | 10:20