Пазарът на контрабандата в Западните Балкани е на стойност около 50 милиона евро 11.05 | 20:00
Това сочи нов доклад на Global Initiative Against Transnational Organized Crime
Пазарът за контрабандни стоки в Западните Балкани е на стойност около 50 милиона евро. Това се казва в нов доклад на Global Initiative Against Transnational Organized Crime.
Въпреки че тази цифра е под максимума, достигнат в хуманитарната криза през 2015 година, тя е доказателство, че пазарът все още процъфтява, въпреки усилията "Балканският маршрут" да бъде затворен.
Докладът анализира потоците на хора, наркотици и пари и с помощта на детайлизирани карти идентифицира ключовите места на вход и изход на контрабанда през 6-те държави от западните балкани, както и хъбовете и пазарите , където се концентрира трафикът на наркотици. Цялото това движение не е засегнато от КОВИД-19 пандемията. Установено е нарастване на случаите с отглеждане на канабис на закрито в други страни, освен Албания например Босна и Херцеговина, Северна Македония и Сърбия.
Разкрива се и пренос на канабис от 6-те страни на Западните Балкани до България. Приток на кокаин от няколко различни посоки, включително Хърватска, Гърция и черноморските пристанища на България и Румъния. Както и увеличение на производството и употребата на синтетични вещества. Повечето от горещите точки, свързани с контрабанда са добре известни, но за съжаление, имат твърде малко арести и заловени наркотици, което предполага политически чадър, който гарантира печалби и запазване на статуквото.
Превод от английски Мира Ереева
Източник: ФрогНюз
Водещи
-
Шефът на НАП-Бургас е окрит мъртъв с огнестрелна рана в главата
Няма данни за упражнено насилие
25.10 | 13:40
-
Борисов: Бюджет 2026 е готов и ще бъде внесен следващата седмица
Той коментира и и ситуацията с наложените от САЩ санкции върху „Лукойл“
25.10 | 13:20
-
Тръмп: Бих искал Китай да помогне с Русия
Американският президент обяви и готовността си за контакти и среща със севернокорейския...
25.10 | 13:00
Най-четени
-
Нови пожарни автомобили се очакват следващата година
Те ще бъдат изцяло колесни, верижни не са предвидени
25.10 | 10:40
-
Григор Димитров се връща на корта
Гришо ще играе срещу французина Джовани Мпечи Перикар първия кръг на турнира по тенис на...
25.10 | 11:40
-
ИПИ препоръчва замразяване на бюджетните заплати и увеличения само в приоритетни сектори
Според прогнози на експертите правителството може да планира разходите си до дефицит от 4,2%
25.10 | 09:45